Toplum

Müslümanlardan Sıcak Yemekle Koronayla Mücadele Desteği

Hessen eyaletinin Giessen şehrindeki Müslümanlar Giessen Üniversite Kliniği’de bulunan koronavirüs yoğum bakım servisi çalışanlarına ramazan boyunca sıcak yemekle destek oldu.
23 Mayıs 2020
@Camia

Kovid-19 pandemisi devam ederken Avrupa’da yaşayan Müslümanlar da yaptıkları çeşitli etkinliklerle toplumsal dayanışma adına güzel çalışmalar ortaya koyuyor. Bazı kentlerdeki Müslüman gönüllüler hastanelerde hayati hizmet sunan sağlık çalışanları için hazırladıkları sıcak yemeklerle takdir topluyor.

Almanya’nın Giessen kentinde de Müslümanlar Giessen Üniversite Kliniği yoğun bakım ünitesi çalışanlarına ramazan ayı boyunca öğle vaktinde birbirinden güzel yemekler ikram etti. İslam Toplumu Millî Görüş Giessen Şubesi (Buhara Camii), DİTİB Giessen Şubesi ve Giessen İslam Cemaati’nin (IGG) ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışma kapsamında her gün yaklaşık 50 kişilik öğle yemeği ikram edildi.

Giessen Üniversite Kliniği, ramazan boyunca sıcak yemek desteğinde bulunan Müslümanlara teşekkür etti.

“Ramazan boyunca her gün yemek taşıdık”

Konuyla ilgili bilgi veren IGMG Giessen Kadınlar Teşkilatı Kurumsal İletişim Başkanı Emine Güneş şunları söyledi: “Hastanede çalışan iki hemşire korona yoğun bakım ünitesinde çalışanlar için bir gün sıcak yemek yapıp götürmek istemişler. Ancak daha sonra bu konuda diğer Müslümanların da yardımcı olacağını tahmin ettiklerinden bu düşüncelerini Şube Kadınlar Gençlik Teşkilatı Başkanımızla paylaşıp destek istediler. Bizde IGMG olarak daha önce de birlikte MGG (Muslimische Gemeinde Gießen /Giessen Müslüman Cemaati) adı altında çalışmalar yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz; Giessen DİTİB Camii ve Arap kardeşlerimizin kurumu olan IGG ile irtibata geçtik. MGG olarak 3 kurum birlikte daha önce de çok güzel çalışmalar yapmıştık. Bu çalışmayı da beraber yapma kararı alarak, ramazandan bir gün önce hastaneye yemek götürmeye başladık ve ramazan boyunca her gün yemek taşıdık. Bayramda da bunu taçlandıracağız.”

Müslümanlar Giessen Üniversite Kliniği’de bulunan koronavirüs yoğum bakım servisi çalışanlarına ramazan boyunca sıcak yemekle desteğinde bulundu.

Emine Güneş, pandeminin tüm insanlığı ilgilendiren bir durum olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini söyledi. Güneş “Yemek verdiklerimiz arasında duygulanarak gözleri dolanlar bile oldu. Restoranlar, pizzacılar da bize destek oldu ama çoğunlukla bizler evlerimizde yemekleri yaptık.” dedi.

Öğle saat 12:00 civarında götürülen yemekler bol bol yapıldığı için yoğun bakım bölümünde olan herkese fazlasıyla yetiyor. Doktordan, hemşiresine temizlik görevlisine kadar tüm çalışanlara ikram edilen yemekleri alanlar çalışmadan oldukça mutlu. Klinik yetkilileri teşekkürlerini belirtmek için 3 camiye de ayrı ayrı teşekkür belgesi takdim etti.(ik)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş