Toplum

“Malezya Mültecileri Denize Geri Göndermeyecek”

Malezya botlarla ülkeye gelen Arakanlı mültecileri geri göndermeyecek. Ancak, Malezya Arakanlıları mülteci olarak da kabul etmeyecek.
15 Temmuz 2020

Geçen ay ülkesinin ekonomik imkanlarının yetmediği gerekçesi ile bundan sonra Arakanlı mülteci kabul edemeyeceğini açıklayan Malezya, buna rağmen botlarla ülkeye gelen mültecileri denize geri göndermeyeceğini açıkladı.

Açıklamayı Malezya Başbakanı Başbakan Muhyiddin Yassin yaptı. Muhyiddin Yasssin mecliste milletvekili Liew Vui’nin soru önergesi üzerine yaptı.

“Hükümetimiz, denizden gelen yasadışı mültecileri denize geri göndermeyi hiç planlamadı” diyen Başbakan Yassin, geri göndermeme kararının geçen ay botlarla gelen 300 mülteci için de geçerli olduğunu söyledi.

Son mülteci olayları ile ilgili olarak insan kaçakçılığı gibi bir organize suçun olup olmadığının araştırıldığını bildiren Muhyiddin Yassin, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde korunma hakkı bulunan kişilerin mülteciliklerini üçüncü ülkeler tarafından kabul edilene veya kendi ülkelerindeki problem çözülene kadar ülkede kalabileceğini söyledi.

Malezya ülkesine mülteci kabul etmeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş