Toplum

Almanya’da 2000’den Sonra Türk Vatandaşlığı Alanlara Yönelik İnceleme

Almanya'da bazı vatandaşlık daireleri, 2000 yılından sonra Türk vatandaşlığını alanlara yönelik incelemelerini sıklaştırdı.
16 Temmuz 2020
Almanya Pasaportu @ Shutterstock

Almanya’da Türk vatandaşlığı konusunda sıkıntılar devam ediyor. Son olarak Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletine bağlı bazı şehirlerdeki vatandaşlık daireleri, 2000 yılından sonra izinsiz olarak Türk vatandaşlığına geçenlere yönelik incelemelerini sıklaştırdı. Gönderilen mektuplarda Türkiye kökenli Alman vatandaşlarına, Türk vatandaşlıklarının bulunup bulunmadığını soruluyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre 2 sayfalık mektupların büyük bir bölümü Gelsenkirchen Vatandaşlık Dairesi’nden gönderildi. Mektup Almanca olarak gönderilirken, ilgili kişinin 1 Ocak 2000’den sonra izinsiz olarak tekrar Türk vatandaşlığına geçip geçmediği sorusu ise hem Almanca hem de Türkçe soruluyor. Geçmiş olması durumunda ise vukuatlı nüfus örneği talep ediliyor. İkinci sayfada ise vatandaşlık yasasının ilgili maddesi hakkında bilgi verilirken, mektubun cevaplandırılmasının yasal zorunluk olduğu hatırlatılıyor.

Almanya’da Türk vatandaşlığı takibi için, Gelsenkirchen Vatandaşlık Dairesi’nin gönderdiği mektup 2 sayfadan oluşuyor.

Almanya’da Türk vatandaşlığı : 40 Bin Kişi Etkilenebilir

Almanya’da 1 Ocak 2000’den itibaren yürürlüğe giren vatandaşlık yasası, Türkler de dahil bazı ülke vatandaşlarının Alman vatandaşlığını aldıktan sonra köken vatandaşına geçmesini yasaklıyor. İzinsiz olarak köken vatandaşlığına geri dönenler otomatikman Alman vatandaşlığını kaybediyor, ancak oturma izni veya süresiz yerleşme izni alabiliyor. Yasa yürürlüğe girmeden önce Türk vatandaşlığına geri dönmek için yaptıkları başvuruları 2000 yılından sonra Türkiye makamları tarafından onaylandığı için binlerce Türkiye kökenli Alman vatandaşı vatandaşlık yasasını ihlal etmiş oldu. Türk makamlarına göre bu durumda olan vatandaşların sayını yaklaşık 40 bin.(c)

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş