Kazakistan, sufi tekkesi
Gündem

Kazakistan’da 15. yüzyıla ait sufi tekkesi ortaya çıktı

Kazakistan’ın Türkistan kentindeki Hoca Ahmet Yesevi Türbesi yakınlarında 15. ile 19. yüzyıla ait sufi tekkesi bulundu.
07 Ağustos 2020
Kazakistan'da sufi tekkesi bulundu Foto: AA

Kazakistan’da 15. yüzyıla ait  bir sufi tekkesi bulundu. Kazakistan Kültür Bilimsel Araştırma Enstitüsünden yapılan açıklamada, Türkistan’ın en kadim bölgesi Kultöbe’de düzenlenen arkeolojik kazı çalışmalarında, bilim adamlarınca sufi tekkesi bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, yapıda ayin odalarının yanı sıra tarikata mensup hizmetkarların mezarlarının bulunduğu ifade edildi.  15. ile 19. yüzyıllar arasında hizmet verdiği bilgisi paylaşılan açıklamada, bu tür anıtların yerli bilim adamlarınca bilinmediğini ve az araştırılmış konular kategorisinde olduğu aktarıldı.

Açıklamada, her birinde soba ve tandırlar bulunan 10 odadan oluşan yapının güneydoğu kısmındaki yer altı mahzenli dikdörtgen türbede, Hoca Ahmet Yesevi’nin Türbesi yönünde 7 mezarlığın bulunduğu kaydedildi.

Kazakistan’da sufi tekkesi sufizm akımına ait

Arkeolojik kazı çalışmalarının Bilimsel Yöneticisi Andrey Hazbulatov, tekkenin Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesine yakın yerleşmesi ve mezarlıkların türbeye doğru bakması açısından Yesevi’nin kurduğu sufizm akımına ait olduğunu söyledi. Kazakistan’da sufi tekkesi bulunması ilgiyle karşılanırken tekke, eskiden tarikat üyelerinin barındıkları, ibadet ve tören yaptıkları yer olarak biliniyor.

Türk dünyasının manevi lideri olarak nitelendirilen Hoca Ahmed Yesevi’nin  Türkistan kentinde bulunan türbesi ise Türkiye’nin desteğiyle 2000’li yıllarda restore edilmişti. Timur tarafından 14. yüzyılda inşa ettirilen türbe UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş