Toplum

Artan Koronavirüs Vakaları Almanya’yı Endişelendiriyor

Koronavirüs Almanya’da da yükseliyor. Sağlık Bakanı Spahn durumun kontrol altında olduğunu, ancak Avrupa’daki gelişmelerden endişe edildiğini duyurdu. Halk, AHA (Mesafe, Temizlik ve Maske) kuralına uymaya çağrıldı.
20 Eylül 2020
@Shutterstock

Koronavirüs vakalarının sayısının giderek artması Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ı endişelendirdi. Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cuma günü Almanya’daki vakaların 2300’e çıkması üzerine bir açıklama yapan Bakan Spahn “Mevcut sağlık sistemimiz durumu kontrol altında tutuyor, ama, tüm Avrupa’daki hareketlenme de bizleri endişelendiriyor.” diye yazdı.

Bu arada, dünyadaki gelişmelere karşı Almanya yeni bir seyahat uyarısı sistemine geçecek. Buna göre ülkelerin yanı sıra ülkelerdeki bölgeler ve hatta şehirler için de uyarı yapılacak. 1 Ekim’den itibaren planlanan sisteme göre, vaka sayısı yüksek ülkeler veya bölgeler kırmızı renkli ve korona risk bölgesi ilan edilecek. Vaka sayısı az olan ülkeler ise sarı renkte, vaka olmayan ülkeler de yeşil renkte olacak.

Kırmızı ve sarı renkli ülkelerden gelenler karantina altına alınacak.

MEVCUT YOĞUN HASTA YATAĞI YETERSİZ

Almanya’da yaz aylarında vakaların azalması üzerine yoğun bakım hasta yataklarının sayısının azaltılması karşısında şu andaki yoğun bakım yatak sayısı bazı kentlerde mevcut vakalara cevap vermekte zorlanıyor.

Almanya Tabip Odaları, tehlike bitene kadar yoğun bakım hasta yatağı sayısının her zaman rezervde tutulmasını istedi. Eyalet sağlık bakanlıkları bu konuda çalışmalar yapıyor.

Almanya’nın, Würzburg, Kaufbeuren, Garmisch-Partenkirchen, Kulmbach ve Cloppenburg kentlerinde koronavirüs oranı alarm seviyesinde bulunuyor.

Bu arada, Almanya’nın Münih kentinde her yıl düzenlenen Oktoberfest (Ekim Festivali) bu yıl koronavirüs salgını nedeni ile yapılamıyor. Bu festival Eylül ayının son haftasında başlıyordu.

Almanya Federal Sağlık Bakanlığı, halkı mesafe, temizlik ve maske kuralına uymaya çağırdı

AHA KURALINA UYUN

Almanya sağlık Bakanlığı virüsün yayılmasının önlenmesinde hâlâ en önemli tedbirin temizlik, maske ve mesafe olduğunu duyurdu. AHA diye yapılan kampanya ile Halk, AHA (Mesafe, Temizlik ve Maske) kuralına uymaya çağrıldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş