Gündem

Enver Şimşek’in Adı Jena’da Bir Meydana Verildi

Almanya'da ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından 9 Eylül 2000 yılında vurulan ve iki gün sonra yaşamını yitiren Enver Şimşek'in ismi Jena kentindeki bir meydana verildi. 
20 Eylül 2020

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı aşırı sağcı terör grubu tarafından öldürülen Enver Şimşek’in adı Almanya’nın Jena kentinde bir meydana verildi. Adı değiştirilen meydanın üç NSU üyesinin doğup büyüdüğü Jena kentinin Winzerla ilçesinde bulunması sembolik önem taşıyor.

NSU FAİLLERİ JENA’DA BİR ARAYA GELMİŞTİ

Bilindiği gibi, NSU failleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschäpe, 1990’ların başında Jena-Winzerla semtindeki bir kulüpte bir araya gelmişler ve hunharca cinayetlerini burada planlamışlardı.

Törene Türingen Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow, Jena Belediye Başkanı Thomas Nitzschçok ve Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Annesiyle birlikte babasının isminin yazılı olduğu levhanın üzerine beyaz gül bırakan Abdülkerim Şimşek, “Aradan 20 yıl geçti ben babamı hâlâ özlüyorum” dedi. Münih Eyalet Mahkemesi’nin bir numaralı sanık Beate Zschaepe ve diğer sanıklara verdiği cezanın da az bulduğunu belirten Şimşek, “NSU çetesine destek verenler günümüzde ortalıkta serbestçe dolaşıyor ve bu bizi çok rahatsız ediyor” dedi. Thüringen Eyalet Başkanı Bodo Ramelow da törende yaptığı konuşmada polisten kendi saflarındaki ırkçı ve aşırı sağcı tutumlara karşı gelmelerini istedi.

Üç başlıca fail ve onları destekleyen ağın birçok üyesi Jenalıydı

Enver Şimşek adına meydana konulan levhada “Her ne kadar yakınları eylemin arka planında ırkçılığın olduğuna işaret etmiş olsalar da yetkililerin ve kamuoyunun önyargıları ve şüphelerini yıllarca üstlerinde hissettiler. Üç başlıca fail ve onları destekleyen ağın birçok üyesi Jenalıydı. Burada ırkçı ve insanı hiçe sayan dünya görüşlerini oluşturdular. Buradan hatırlama, uyarma ve tüm ırkçı eğilimlere karşı gelme sorumluğu ortaya çıkıyor. İnsan onuru dokunulmazdır” ifadelerine yer verildi.

9 Eylül 2000 tarihinde Nürnberg’de öldürülen Enver Şimşek (38) NSU’nun ilk kurbanı olmuştu. Yeraltına geçen ve yıllarca yakalanmayan NSU üyeleri 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk toplam 10 kişiyi öldürmüştü.(c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş