Dünya

Türkiye Havalimanlarında Dalgınlıkla “Uçuş Kaçırma” Derdi Sona Eriyor

DHMİ Genel Müdürlüğü'nün "Uçuş Rehberim" adlı mobil uygulamasıyla yolculara anlık bildirimlerde bulunularak "uçuş kaçırma" sorunu ortadan kaldırılacak. Uygulamayla 2 gigabayta kadar ücretsiz internet kullanımının yanı sıra uçuşların takibi ve başka hizmetlerden de yararlanılabiliyor.
18 Ekim 2020
@Shutterstock

Türkiye’de Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yolcuların uçuşlarını kaçırmamalarına yardımcı olacak bir mobil uygulama geliştirdi. DHMİ’ye göre “Uçuş Rehberim” uygulaması ile “uçuş kaçırma” sorunu yaşanmayacak.

Kısa bir süre önce kullanıma açılan uygulamayla kullanıcılar, Facebook Messenger’dan, DHMİ Uçuş Bilgi Sistemi’ne mesaj, Twitter’dan, @dhmiucusbilgi hesabına mention ve Turkcell Bip üzerinden DHMİ Uçuş Bilgi Sistemi Uygulaması’na mesaj göndererek uçuş bilgilerine ulaşabiliyor.

İsteyenler, mobil uygulama üzerinden sunulan günlük 2 gigabayta kadar ücretsiz internetten faydalanabilecek. Gönderilecek anlık bildirimler sayesinde yolcuların uçuşu kaçırma problemleri ortadan kalkacak.

Yolcular, uçuşlarını sosyal medya hesaplarından da takip edebilecekler,  havalimanlarındaki tüm hizmetleri cep telefonlarından keşfedebilecekler.

Uygulama sürekli geliştirilecek

“Uçuş Rehberim” uygulamasının getirdiği diğer bir yenilik de “Aracım Nerede?” hizmeti. Araçlarını havalimanı bölgesine park eden yolcular, bundan sonra araçlarını aramak zorunda kalmayacak.

Tüm havalimanlarında kullanılması hedeflenen “Uçuş Rehberim” uygulamasıyla havalimanları içindeki yoğunluk azaltılarak yolcuların kaybettiği zaman en aza indirilecek.

Uygulamaya daha sonra eklenecek “çek-gönder” hizmetiyle yolcuların sorunlarına, kısa zamanda hızlı ve etkili çözüm getirilecek.

Öte yandan, yerli ve milli imkanlarla yapılması planlanan “Canlı Uçuş Takibi”yle vatandaşlar, uçuşlarını anlık olarak izleyebilecekler.  Ticari faaliyetler amacıyla havalimanlarını kullanan yolcuların da ihtiyaçlarına hızlı ve kesintisiz cevap vererek, ekonomik verimliliğe katkı sunulacak.

Uygulama sürekli geliştirilerek, yolcuların seyahat ve iletişim ihtiyaçlarının çağın gereklilikleri ve beklentiler yönünde yanıtlanmasına devam edilecek.

ESKİ CIHAZLARDA DA KULLANILABİLİYOr

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Uçuş Rehberim uygulaması, an itibarıyla hem iOS hem de Android telefonlarda kullanılabiliyor. Boyutsal olarak oldukça küçük olan mobil uygulama, eski cihazlarda da çalışabilecek şekilde geliştirilmiş. (aa/c)

“Uçuş Rehberim” adlı mobil uygulama iOS ve adroid sistemlere uygun olarak hazırlandı. Eski telefonlarda da kullanılabilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş