Gündem

Hollanda’da Peçe Yasağı İşe Yaramadı

Hollanda’da 1 Ağustos 2019 tarihinden beri yürürlükte olan peçe yasağının bir anlam ifade etmediği ortaya çıktı.
25 Ekim 2020

Hollanda’da peçe yasağı işe yaramadı. Ülkedeki aşırı sağcı, ırkçı ve İslam düşmanı parti ve grupların baskısı ile yasalaştırılan ve bir yıldan fazla bir zamandır yürürlükte olan yasak sebebiyle sadece ilk dönemlerde 4 Müslüman kadın uyarıldı. Volkskrant gazetesinin haberine göre hiç birine de ceza kesilmedi.

Uyarılan Müslüman kadınlardan birisinin ayağının kırılması üzerine gittiği hastanede yüzü kapalı olarak tedavi edilemeyeceği, daha fazla itiraz ederse hapse atılacağı tehdidi almıştı. Bir diğeri ise otobüsten indirilmişti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Hollanda’da peçe yasağı ile, Müslümanlara karşı havanın desteklendiğini bildirdi. Yasak sonrasında, cezai müeyyide uygulanmasa da peçeli olmayan Müslüman kadınların daha fazla bir şekilde hakarete uğradıkları tespit edildi.

Yasağın yürürlüğe girmesi sonrasında ülkenin en aşırı sağcıları ile en aşırı solcuları beraber çalışmıştı. Aşırı ırkçı sağ partisi Özgürlük Partisi (PVV) ile en aşırı solcu parti olan Sosyalist Parti bu yasağın neden uygulanmadığı ile ilgili propaganda yapmıştı.

Peçe yasağının uygulanmamasında koronavirüs tedbirlerinin muhtemel etkisi kabul edilse de, Hollanda Emniyet Genel Müdürlüğü, yerel polisin yasağı uygulamamakta inisiyatif kullandığını ifade etti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş