Gündem

Belçika’da Türkiye Kökenli Esnaf Koronavirüsün Etkilerine Direnmeye Çalışıyor

Belçika'daki 250 bine yakın Türk vatandaşının yaşadığı başkent Brüksel'deki Schaerbeek bölgesinde restoran, kafe, market gibi Türkiye kökenlilere ait çok sayıda iş yeri bulunuyor. Bunlar salgın tedbirlerinden en çok etkilenen iş yerlerinin başında geliyor.
26 Ekim 2020

Belçika’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında son haftalardaki büyük artış durdurulamıyor. 11,4 milyonluk ülkede yeni vaka sayılarının günlük 12 bini geçmesi üzerine federal hükûmet ve bölgesel hükûmetler geçen hafta yeni tedbirleri devreye soktu. Bunlar arasında restoran ve kafelerin dört hafta boyunca kapatılması, isteyen restoranların 22.00’ye kadar sadece paket servis hizmetine devam edebilmesi bulunuyordu.

Belçika’da doğup büyüyen ve 20 yıldır yiyecek-içecek sektöründe çalışan işletmeci Ahmet Ünlü, özellikle son 1 yılda durumun “içler acısı”  olduğunu söyledi. Ünlü, Belçika’da ekonomik durumun çok kötü olduğunu belirterek, “Eskiden 6-7 kişi çalıştığımız mekanda 2 kişi kaldık. Akşam 22.00’de kapatmak zorundayız. Kafeler kapalı olduğunda, dışarıda insan olmadığında bizim gibi küçük esnaf nasıl para kazanacak?”  dedi.

“RESTORAN SEKTÖRÜNDE HER ŞEY BİTTİ”

Brüksel’in merkezindeki bir başka restoran işletmecisi Mevlüt Doğan, devletin yardım için ne yapacağını beklediklerini dile getirdi. Doğan, “Ama çok fazla etkisi olmayacak biliyoruz. Çünkü kiralarımız çok yüksek, gaz ve elektrik çok pahalı. Restoran ve kafe sektöründe her şey bitti.” dedi. Kapanmalardan sonra ortaya çıkan işsizliğe dikkati çeken Doğan, “Daha önce bu iş yerinde 3 kişi çalışıyorduk. Şimdi tek başımayım.” ifadesini kullandı.

Schaerbeek’te bir restoranda çalışan Mustafa Karael’de işsizliğe vurgu yaptı. Karael, şunları söyledi:

“Koronavirüs salgınından dolayı restoran sektöründeki herkes etkilendi. Önceden işlerimiz yoğundu. Bu caddenin en yoğun restoranlarından biriydik. İkinci dalganın gelmesi ile işlerimiz düştü. Şimdi sadece paket servis yapabiliyoruz. Ama eskisine göre paket servisimiz de düştü. Devlet bize ufak bir yardım veriyor ama yetmiyor. Eskiden bu restoranda 10 kişi çalışıyordu. Şimdi 4 kişi kaldı.”

“MASKE VE MESAFE TEDBİRLERİNE UYULMUYOR”

Market sahibi Ayşe Özdemir ise devlet yardımının yetersizliğine işaret etti. Özdemir, “Kovid-19’dan dolayı esnafın hepsi zor durumda. Marketler yine iyi ama restoranların hepsi kapalı. Her birinde 10-15 kişi çalışıyor. Devlet yardım ediyor ama bir iş yerinin kirası 10 bin Avro ise devletin verdiği yardım 4 bin Avro.” diye konuştu.

Özdemir ayrıca okulların hala açık tutulmasına tepki gösterdi. Özdemir, şunları söyledi:

“Hastalık çok yayılıyor. Ama kimse maske ve mesafe gibi tedbirlere uymuyor. Bence en çok okullar açıldıktan sonra çocuklardan birbirine bulaşarak bu hastalık annelere babalara geldi. Okullar kapanması lazım. Anneler çocukları okula göndermek istemiyor. Benim kızım liseye gidiyor. Sınıfta 28 çocuktan 26’sında virüs çıkmış. Ama çocuklar için de zor. Geçen sene de eğitim yarım kaldı. Bu sene de öyle olursa kızım nasıl okulu bitirecek bilmiyoruz.” (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş