Gündem

Almanya Tam Kapanma Yolunda İlerliyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 19 Ocak’ta eyalet başbakanları ile bir araya gelecek. Toplantının gündeminde sokağa çıkma yasağı, okulların kapalı tutulması, FFP2 tipi maske zorunluluğu gibi maddeler yer alacak.
18 Ocak 2021
@Shutterstock

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 25 Ocak tarihinde eyalet başbakanlarıyla bir araya gelmeyi planladığı toplantı 19 Ocak’a alındı. Toplantının planlanan tarihten önce yapılmasında, koronavirüs mutasyonunun hızlı yayılması ve günlük vaka ve ölü sayılarının alınan önlemlere rağmen düşürülememesi büyük rol oynadı.

Merkel’in eyalet başbakanları ile bir araya geleceği toplantıdan hangi kararlar çıkacağı ise büyük merak konusu. Alman “Tagesspiel” dergisinin hükûmet kaynaklarına dayandırdığı habere göre Merkel, Fransa’da ve diğer komşu ülkelerde olduğu gibi gece sokağa çıkma yasağı getirmeyi planlıyor. Eyaletlerin ise bu düşünceye sıcak baktığı gelen bilgiler arasında. Bunun yanı sıra FFP2 tipi maskelerin toplu taşıma araçlarında ve alışverişte zorunlu olması da gündemde. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz “Bild” gazetesine yaptığı açıklamada tam kapanma önlemlerinin iki hafta daha uzatılabileceğini ifade etti. Otobüs ve tren seferlerinin iptalinin söz konusu olmadığı bildirildi. Gelen bilgilere göre kreşler ve okullar kapalı kalacak.

Mevcut önlemler kapsamında en aza indirilen sosyal temas geçerliliğini koruyor. Kamusal ve özel alanda aynı evdeki kişiler sadece bir kişi ile görüşebiliyordu. Toplantıda, aileden olmayan bir kişi ile görüşme izninin sabit bir kişiye indirilmesi hakkında görüşülecek.

Bayern eyaletinin başbakanı Markus Söder “Frankfurter Allgemeinezeitung” gazetesine yaptığı açıklamada “Avrupa ülkeleri olarak koronavirüsle mücadele kapsamında tutarlı bir strateji izlemeliyiz.” dedi. Söder ayrıca ülkeler arasında sınır kontrollerinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Sosyal Demokrat Parti’nin sağlık uzmanı Karl Lauterbach ise, üç haftalık daha sıkı bir kapanma talep etti. Lauterbach, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Koronavirüs mutasyonuna karşı hızlı hareket etmemiz gerekiyor, aksi takdirde mutasyonun yayılma hızı aşılamanın hızını geçecek.” dedi. Sokağa çıkma yasağının saat 20:00’den itibaren geçerli olmasını uygun bulan Lauterbach, toplu taşıma araçlarında FFP2 tipi maskelerin zorunlu olması gerektiğini dile getirdi.

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler’dan da mevcut önlemlerin yeterli olmadığına dair açıklama geldi. Wieler, daha sıkı önlemlerin alınması gerektiğini ifade ederek, uygulamada büyük bir titizlik gösterilmesine vurgu yaptı. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş