ALMANYA
Gündem

Almanya’da Camiye Irkçı Saldırı: “Türkler Dışarı”

Almanya’nın Dresden ve Gelnhausen şehirlerinde iki camiye, kimliği bilinmeyen kişi veya kişilerce saldırı yapıldı.
04 Şubat 2021
@camiahaber

Almanya’da geçtiğimiz günlerde iki farklı camiye saldırı gerçekleştirildi. Buna göre Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Gelnhausen şehrindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Eyüp Sultan Camii’ne ırkçı içerikli mektup gönderildi. Mektupta, “Türkler dışarı” ifadeleri ile elle çizilmiş gamalı haç işareti yer aldı.

Polis, Cuma Namazlarında Nöbet Tutacak

Eyüp Sultan Camii Başkanı Mehmet Çevik, saldırıyla ilgili Camia Haber’e konuşurken, polisin, mektubu incelemeye aldığını belirtti. Gelecek dönemde polisin cuma namazlarında bir polis aracı ile nöbet tutacağını ifade etti. Çevik, cuma namazı dilimi haricindeki zamanlarda ise polisin, bir olay olduğunda bir dakika içerisinde camiye ulaşabilecekleri şekilde yine bir araçla civarda dolaşacağını kaydetti.

“Belediye Başkanıyla Görüşeceğiz”

Ayrıca Belediye Başkanı’yla konuyla ilgili görüşeceklerini belirten Çevik, “Onlarla konuşacağız ve bu saldırıyı kınamalarını istediğimizi söyleyeceğiz. Bu gibi kınama mesajları bizler için çok önemli.” diye konuştu. Toplumun da bu konuyla ilgili daha duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dresden Fatih Camisi’ne Boyalı Saldırı

Öte yandan Almanya’nın Dresden kentindeki DİTİB Fatih Camisi’ne, terör örgütü PKK yandaşlarınca boyalı saldırı yapıldı. Sabah namazına gelen cemaat tarafından fark edilip önce cami yönetimine haber verildi, ardından olay polise intikal ettirildi. Hühndorfer Caddesi üzerinde bulunan ve aynı anda 300 kişinin ibadet edebildiği camide incelemede bulunan polis tutanak tutarak soruşturma başlattı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş