ALMANYA
Gündem

Almanya Etik Kurulu, Aşılananların Kısıtlamalardan Muaf Tutulmasına Karşı Çıktı

Almanya Etik Kurulu, Kovid-19 aşısı olanlara kısıtlamalardan muaf tutularak imtiyazlar verilmesine karşı çıktı.
04 Şubat 2021
@Shutterstock

Almanya Etik Kurulu, Kovid-19 aşısı olanlara virüsün yayılmasını önlemek için getirilen kısıtlamalardan muaf tutularak imtiyazlar verilmesine karşı çıktı. Almanya Etik Kurulu Başkanı Alena Buyx, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, ülkede çok sayıda kişinin aşı olmayı sabırsızlıkla beklediğini belirterek, bununla birlikte aşı olanların kısıtlamalardan muaf tutulup tutulmayacağının da tartışıldığına işaret etti. Buyx, değerlendirmeler sonucunda Almanya Etik Kurulunun aşı olan kişiler için Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasını yanlış bulduğunu belirterek, salgın döneminde herkesin dayanışma içinde olması gerektiğini dile getirdi.

“Aşılanan Kişiler İçin Tedbirlerin Kaldırılması Sorunlar doğurur”

Aşılanan kişilerin virüsü başkalarına bulaştırıp bulaştırmayacağına ilişkin bilgilerin henüz yetersiz olduğunu vurgulayan Buyx, aşılanan kişiler için tedbirlerin kaldırılmasının toplumda Kovid-19 önlemlerinin kabul görmesi açısından sorunlar doğuracağının da göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti. Buyx, vaka sayılarının ciddi ölçüde azaldığında ve sağlık sistemi için tehlike görülmediğinde kısıtlamaların herkes için kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Son 24 Saate 14 Bin 211 Yeni Vaka

Öte yandan bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 14 bin 211 kişiye daha Kovid-19 tanısı konuldu. Böylelikle ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 252 bin 1’e yükseldi. Son 24 saatte 786 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 59 bin 742’ye, iyileşenlerin sayısı da 1 milyon 991 bine çıktı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş