ALMANYA
Gençlik

Almanya’da Her 3 Gençten Biri İnternet Bağımlısı

Almanya’da yapılan bir araştırmada, her 3 gençten birinin internet bağımlısı olduğu kaydedildi.
18 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya’da özellikle gençlerde, akıllı telefon, bilgisayar ve internet bağımlılığı her geçen gün artıyor. Yapılan bir araştırmada, 12-17 yaş arasındaki 7 bin gencin internet bağımlılığı tespit edildi. Araştırmada, her 3 gençten birinin problemli bir internet kullanımının söz konusu olduğu belirtildi. Buna göre ekran başında çok süre geçirildiği ve bilgilsayarı kapatmanın veya telefonu kenara koymanın gençler için zorluk teşkil ettiği kaydedildi.

İnternet Bağımlılığı Nedir?

Araştırmada ayrıca sorun teşkil eden medya ve internet kullanımının, bağımlılık veya kişilik bozukluluğuna dönüşebileceği ifade ediliyor. Buna göre araştırmada, internet kullanımının bağımlılık veya kişilik bozukluluk derecesine yükseliş oranının gençlerde artış gösterdiği belirtiliyor.

Geleceğin Uyuşturusu: İnternet

Yapılan araştırmada ayrıca gençlerin interneti en çok iletişime geçmek için kullandığı gözlemlendi. Bunun ardından ise eğlence, bilgi videoları ve bilgisayar oyunlarının geldiği aktarıldı. 12-17 yaş arasındaki gençlerin, bilgisayar oyunları ve internet ile haftada 22,8 saat geçirdiği belirtildi. 18-25 arasındaki gençlerde ise bu sayı 23,6 olarak tespit edildi.

Bağımlı olduğumu nasıl anlarım?

İnternet bağımlısı olup olmadığınızı şu şekilde tespit edebilirsiniz:

  • Internet kullanımınızı (süre, başlangıç, bitiş) kontrol edememe
  • Arkadaş ve hobilerin ihmal edilmesi
  • Çevrimdışı olunmasına rağmen, düşüncelerin internet ve dijital medya ile dolu olması
  • İnternette hep daha fazla vakit geçirme isteği
  • Huzursuzluk, öfke ve çabuk sinirlenme durumu

Bu noktalardan bazılarını veya hepsini kendi davranışlarınızda gözlemlemeniz durumunda profesyonel yardım almaktan gocunmayın. İnternet ve medya bağımlılığı herkesin başına gelebilir. Özellikle koronavirüs salgını döneminde, telefon veya bilgisayar ile daha fazla vakit geçirme tehlikesi söz konusu olabilir.

Nereden yardım alabilirim?

Alman “Gençler İçin Bilgi Portalı” web sitesi üzerinden online olarak internet bağımlısı olup olmadığınızı test edebilirsiniz. Sayfada ayrıca salgın döneminde ne tür faaliyetler yapabileceğinizle alakalı öneriler de mevcut: www.ins-netz-gehen.de. Ayrıca Bağımlılıkla Mücadele Genel Merkezi danışma hattından da yardım alabilirsiniz: 0221 89 20 31

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş