Toplum

ABD Adalet Sistemi Müslümanlara 4 Kat Daha Fazla Ceza Veriyor

Amerikan adalet sistemi ve medyasında Müslümanlara karşı tavırları inceleyen Institute For Social Policy & Understanding yaptığı bir araştırmada, ABD'de mahkemelerin aynı tür olaylarda Müslümanlara dört kat daha fazla ceza verdiğini ortaya koydu.
13 Ocak 2021
Amerika'da medyanın yanı sıra mahkemeler de Müslümanlara ayrımcılık yapıyor. Aynı suçtan Müslümanlar 4 kat daha fazla ceza alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, Amerikan mahkemelerinin Müslümanlara farklı davrandığını ve ideolojik nedenli şiddet olayları faillerine, benzer davalara karışan gayr-i müslimlere göre dört kat daha uzun hapis cezası verdiğini tespit etti.

Institute For Social Policy & Understanding tarafından yapılan araştırmada ayrıca, medyanın da Müslümanların karıştığı olayları diğerleriyle kıyaslandığında daha çok gündeme getirdikleri tespit edildi. Araştırma, Müslümanların karıştığı şiddet olaylarının büyük medya kuruluşlarında aynı şekildeki bir başka olaya oranla 7.5 katı oranında daha fazla gündemde tutulduğunu belirledi.

Araştırmaya göre, Müslüman sanıkların yer aldığı davalarda savcılar Müslüman sanıklar için, gayr-i müslim sanıkların yer aldığı benzer davalara göre üç kat daha fazla hapis cezası istiyor. Mahkumiyetle sonuçlanan aynı tür davalarda ise Müslümanlara 4 kat daha fazla hapis cezası veriliyor.

Gizli tanık ifadelerine dayanarak, özellikle silahlı veya bombalı suçlarda ile Müslümanların mahkum edilmesi de orantısız. İlgili suçlardan her 6 olayda 4 Müslüman mahkum edilirken, gayr-i müslimlerden ise sadece 6 olayda bir tanesi gizli tanık ifadesine göre mahkum ediliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş