Gündem

IGMG Teşkilatlarının En Eski Ve En Yaşlı Üyesi Hakk’a Yürüdü

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatının en yaşlı Genel Merkez üyesi Naciye Uslubaş 99 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu.
26 Ocak 2021
Merhume Naciye Uslu, IGMG'nin en yaşlı üyesiydi.

1922 (Hicri 1340) doğumlu olan  Naciye Uslubaş 21 Ocak 2021 Perşembe günü 99 yaşında Hakk’a yürüdü. Naciye Uslubaş ömrüne pek çok hayır ve hasenat sığdırmış bir isim. 1988 yılından beri IGMG Genel Merkez üyesi olan Uslubaş, aynı zamanda IGMG Ruhr-A Bölgesi Hamm-Pelkum Eyyüb Sultan Camii Üyesi.

1963 yılında Almanya’ya gelmiş olan eşi merhum Abdullah Uslubaş’ın eşi olarak 1978’de Almanya’ya gelen Naciye Uslubaş’ın cenaze namazı  22 Ocak 2021 Cuma günü IGMG Hamm-Heringen Fatih Camii’nde IGMG İhsan Sohbetleri Sorumlusu Ali Börek  tarafından kıldırıldı.

Üyeliği devam edecek

3 oğlu ve 1 kızı bulunan Uslubaş’ın torununun torunları da dahil toplam 52 torunu bulunuyor. Naciye Uslubaş’ın çocukları ve torunları başta olmak üzere ailesinin pek çok ferdi IGMG teşkilatlarında aktiv olarak görev yapıyor. Naciye Uslubaş’ın 77 yaşındaki en büyük oğlu İsmail Uslubaş IGMG Hamm Pelkum Eyyüb Sultan Camii eski başkanı. Annesinin vefatından sonra da  amel defterinin açık kalmasını isteyen İsmail Uslubaş, bunun için annesinin Genel Merkez Üyeliği ve cami üyeliğini de devam ettireceğini belirtti.

Naciye Uslubaş ile ilgili bilgi veren Ali Börek “Naciye teyzemiz Avrupa’da nerede bir cami, eğitim merkezi inşaatı varsa oralara hayır hasenat yapmış, bu hayırları da  ölümüne kadar devam ettirmiştir.” dedi.  Yıllardır annesinin tüm hizmetlerini hayırlı bir evlat olarak yerine getiren oğlu İsmail Uslubaş’ın annesinin vefatıyla çok üzüldüğünü belirten Ali Börek, İsmail Uslubaş’ın torunları ve evlatları başta olmak üzere, tüm tanıyanlar tarafından annesine yaptığı hizmetlerden dolayı takdir edildiğini belirtti. Naciye ve İsmail Uslubaş arasındaki anne evlat ilişkisinin herkese örnek olacak türden olduğunu belirten Ali Börek şunları söyledi: “İsmail Uslubaş son 10 yıldır annesinin günlük 3 öğün yemesini, bakımını, odasının ve yatağının temizliğini, hayır hasenatını, abdest ve namazlarının takibini yapıyordu. İsmail bey, annesinin cemaat sevabı eksik olmasın diye annesine imamlık ederek namaz kıldırıyordu, odasında sesli Kur’an okuyarak dinlemesini sağlıyordu. Onun annesine duyduğu sevgi, annesine olan vefası ve bu duyarlılığı çevreye, tüm gençlere örnek teşkil etmiştir.”

“Hayır  ve iyilikte örnekti”

Ruhr-A Bölgesi Kadınlar Teşkilatı Teftiş Başkanı olan torunu Kadriye Pur ise babaannesini şöyle anlattı: “Babaannem olgun sakin mizaçlıydı. Tam bir Osmanlı hanımıydı. Hiç kimse hakkında kötü konuşmayan her şeyi iyiye yoran biriydi. Dedem de çok aktifti. Pelkum Camii’nin alımında ve yapımında çok emeği vardır. Camiye gelen misafirleri babamlar ve dedemler ağırlarlardı. Babaannem ve dedem yaşlarına rağmen bayramlarda erkenden kalkıp hazırlık yaparlardı. Herkes bir şey yapıp götürürdü ki bir de gitmişiz her şey zaten hazır olurdu.  Dortmund Anadolu Şubesinde Kadınlar Teşkilatı başkanlığını yapıyordum. Dortmund’da anaokulunun yapımı için o zamanlar ilk yüklü bağışı babaannemden aldım. Babacığımın ve anneciğimin yaptığı hizmetler de takdire şayandır. Babaannem bütün torunlarıyla barışıktı. Rabbim nasip etti torununun torununu da gördü her gördüğünde bize dua ederdi, üzgünüz bir dua kapımız kapandı.”

Naciye Uslubaş’ın cenazesi 24 Ocak’ta Zonguldak – Devrek-Çaydeğirmeni Mahellesi’ndeki aile kabristanına defnedildi. IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün  de İsmail Uslubaş’ı arayarak şahsı ve teşkilatı adına başsağlığı mesajını bildirdi. (c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş