Gündem

“Camilerin Güvenliği Artırılmalı!”

Almanya’nın Hessen Bölgesi’ne bağlı olarak hizmet sunan Frankfurt Höchst Camii’nin 27 Ocak günü saldırıya uğraması üzerine, Frankfurt Belediye Meclis Üyesi Sylvia Weber, camilerin güvenliğinin artırılmasını istedi.
02 Şubat 2021
@Shutterstock

Almanya’nın Hessen Bölgesi’ne bağlı olarak hizmet sunan Frankfurt Höchst Camii’nin 27 Ocak günü sabah namazı öncesi saat 6:20 civarında saldırıya uğraması üzerine, Frankfurt Belediye Meclis Üyesi Sylvia Weber, camilerin güvenliğinin artırılmasını istedi.

MÜSLÜMAN KARŞITI IRKÇILIK TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Sosyal Demokrat Parti’nin Belediye Meclis Üyesi Sylvia Weber saldırının ardından yaptığı açıklamada camii yönetimi ile iletişime geçtiğini ve yaşadığı üzüntüyü dile getirerek “Saldırının ardından cemiyete dayanışmamı ifade ediyorum. Bu eylem bir kez daha Müslüman karşıtı ırkçılığın var olduğunu ve tehlike oluşturduğunu gösterdi. İslam karşıtı tartışmalara son verilmesini istiyorum. Bu tür saldırılar olmasa bile Müslümanlar endişe içerisinde. Bu da yeterince kötü.” dedi.

Almanya genelinde 2020 yılının ilk yarısında 400’den fazla İslamofobik suç işlendiğine dikkat çeken Weber, eyaletlerin hükûmetlerini de bu konuda daha fazla önlem almaya davet etti. Weber “Tekrar bir saldırı olmasını bekleyemeyiz.” dedi ve konuyu takip edeceğini belirtti.

SALDIRININ ZAMANLAMASI MANİDAR

Öte yandan camiye yapılan çirkin saldırının zamanlaması ise çok manidar. Saldırının düzenlendiği gün Nasyonal Sosyalizm Kurbanlarını Anma Günü idi. Ayrıca saldırıdan bir gün sonra Kassel Valisi Walter Lübcke’yi öldüren aşırı sağcı katilin duruşma günü olması ve son olarak da kısa bir süre sonra ırkçı saikle düzenlenen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği Hanau saldırısının yıldönümüne denk gelmesi, akıllara saldırıda ırkçı bir motif ihtimali olabileceğini getirdi.

CAMİLER GÜVEN VE TESELLİ KAYNAĞI

Höchst Camii’ne yapılan saldırı hakkında Camia’ya konuşan Hessen İslam Konseyi (Islamrat) Başkanı İbrahim Gülsever “Pandemi sürecinde böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalmak çok üzücü. Camiler özellikle bu dönemde insanlara güven ve teselli kaynağı oluyor.” dedi. Gülsever, caminin halılarını yakma girişiminin, ateşin büyümeden sönmesi sonucunda olası bir faciayı engellediğini ve saldırganın camiyi kirlettiğini belirtti. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş