Gündem

“Avrupa Adalet Divanı’nın Başörtüsü Hakkındaki Bilirkişi Raporu Hakkaniyetten Uzaktır”

IGMG Genel Sekreteri Altaş Avrupa Adalet Divanı’nın özel işyerlerinde başörtüsünün yasaklanabileceği yönündeki raporuna tepki gösterdi. Altaş “Bu rapor, Avrupa’da yaşayan Müslümanların inanç özgürlüğünü istisnai düzenlemelerle kısıtlama girişimlerinin bir başka örneğidir.” dedi.
26 Şubat 2021

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, Avrupa Adalet Divanı’nın işyerlerinde başörtüsünün yasaklanması ile ilgili hazırladığı raporu eleştirdi. Altaş yaptığı değerlendirmede “Avrupa’da Müslümanların yaşamını imkânsız hâle getirmeye çalışan bir başka girişimle karşı karşıyayız.” dedi.

Almanya’da görülen iki başörtüsü davası hakkında görüşlerini bildiren Avrupa Adalet Divanı hukuk sözcülerinden Athanasios Rantos’un hazırladığı bilirkişi raporunda, işverenlerin çalışanlarına küçük dinî sembolleri bulundurmalarını yasaklayamayacağı, ancak, başörtüsü gibi daha büyük dinî sembolleri yasaklayabilecekleri yolunda görüş belirtmişti.

Avrupa Adalet Divanı hukuk sözcüsünün hazırladığı bilirkişi raporunu “kötü niyetli” olarak tanımlayan IGMG Genel Sekreteri Altaş, sözcünün Avrupa Adalet Divanı’nı pratikte yalnızca başörtüsü takmayı engelleyecek bir karar almaya teşvik ettiğini ifade etti. Altaş, diğer bazı dinî sembollerin yasaklanamayacağını ifade etmesine karşılık başörtüsünün yasaklanabileceğini gündeme getiren Adalet Divanı sözcüsünün neticede sadece başörtüsü takan Müslümanları etkileyecek ve genel eşitlik yasasının altını oyacak bir yasaklamayı talep ettiğini söyledi.

Altaş konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Bu rapor, Avrupa’da yaşayan Müslümanların inanç özgürlüğünü istisnai düzenlemelerle kısıtlama girişimlerinin bir başkasıdır. Bu yöndeki gayretleri endişeyle takip ediyor, Avrupa Adalet Divanı’nı hakkaniyetli bir karar vererek tavrını açık ve net olarak ortaya koymaya davet ediyoruz.

Avrupa Adalet Divanı hukuk sözcüsü açıktan talep edemeyeceği bir yasaklamayı ucuz bir ayak oyunuyla hayata geçirmeye çalışmaktadır: Sözcü dikkatleri ‘sembolün büyüklüğü’ hususuna çekmektedir. Bu art niyetli yorumu kabul etmek asla mümkün değildir.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş