Gündem

Avusturya’da Yaklaşık 7 Aydır Kapalı Olan Restoran ve Oteller Yeniden Açıldı

Avusturya’da Kovid-19 nedeniyle yaklaşık 7 aydır kapalı olan otel ve restoranlar yeniden açıldı.
20 Mayıs 2021
@aa

Avusturya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Kasım 2020’de kapatılan restoran ve oteller ile kültür ve spor merkezleri bazı tedbirler ışığında yeniden hizmet vermeye başladı. Ülkede günlük vaka sayılarındaki düşüş ve halkın yüzde 40’ına ilk doz Kovid-19 aşılarının yapılmasının ardından uzun süredir kapalı olan, gastronomi, turizm, kültür ve spor alanında faaliyet gösteren işletmeler açıldı.

”Yeşil Kimlik” uygulaması

Hijyen, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra söz konusu işletmelere, ön kayıt ve “yeşil kimlik” adı verilen uygulamayla girilebiliyor. Müşterilerin, aşı yaptırdığı ya da hastalığa yakalandıktan sonra iyileştiği veya son 48 saat için test yaptırdıklarını gösteren yeşil kimlik uygulaması normale dönüşte aşının yanı sıra en önemli düzenleme olarak kabul ediliyor. Dışarı çıkma sınırlamasının kaldırıldığı ülkede restoran, kafe, kültür ve spor merkezleri saat 22.00’ye kadar hizmet verebilecek.

Ayrıca açık alanlarda 3 bin, kapalı mekanlarda 1500 kişinin toplanmasına izin verilen ülkede, okullarda tam kapasite, yüz yüze eğitime dönüldü.

Başbakan Kurz’a tepki

Öte yandan, uzun süren kapanma sürecinin ardından açılışın ilk gününde bir restoranı ziyaret eden Başbakan Sebastian Kurz’a müşteriler tepki göstererek, “istifa” sloganları attı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş