Dünya

Moskova’daki Camide Gözaltına Alınan Müslümanlar Serbest Bırakıldı

Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarındaki camide gözaltına alınan Müslümanların serbest bırakıldığı bildirildi.
23 Ağustos 2021
@Shutterstock

Rus TASS haber ajansına konuşan avukat Mariya Krasova, Moskova bölgesinde bulunan Kotelniki’deki camide cemaatin polis tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Camide pasaport kontrolü yapıldığını aktaran Krasova, “Rus vatandaşları, pasaport kontrolü ardından serbest bırakıldı. Yabancı uyruklu vatandaşlar ise karakola götürüldü.” dedi.

Gözaltına alınanların tümünün serbest bırakıldığı bilgisini paylaşan Krasova, şunları kaydetti: “Gözaltına alınanların tümü serbest bırakıldı. Onların gözaltına alınması, karakola getirilmesi ve idari suç işlemesi ile ilgili tutanak düzenlenmedi. Bir polisin söylediğine göre, gözaltılar, denetleme eylemlerinin bir parçası idi ve bu kapsamda gözaltına alınanlardan DNA alındı.”

Camide Yaklaşık 600 Müslüman Gözaltına alınmıştı

Moskova bölgesinde bulunan Kotelniki’deki camide yaklaşık 600 Müslüman’ın polis tarafından gözaltına alındığı bildirilmişti. Gözaltındakilerin polis araçlarıyla Lyubertsı Polis Karakolu’na götürüldüğünü kaydeden avukat Lidiya Anosova, “Bu kişilerin kimlikleri kontrol ediliyor. Şimdilik bir suçlama bulunmuyor.” şeklinde konuşmuştu. Anosova, gözaltındakilere polisin doğru ve yasal şekilde muamelede bulunduğunu söyleyerek, müvekkillerine su verilmesine müsaade edildiğini de dile getirmişti.

Rusya İçişleri Bakanlığı Moskova Bölgesi Yönetimi Basın Servisi ise, gözaltıyla ilgili gelen bilgileri kontrol ettiklerini duyurmuştu. (C,AA)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş