Gündem

Başörtüsünden Anadil Yasağına, İşte Aşırı Sağcı AfD’nin Seçim Vaatleri

Camia Haber, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin seçim vaatlerini inceledi.
Zeynep Suna Öksüz
25 Eylül 2021
@Shutterstock

Almanya’da 26 Eylül’de gerçekleşecek seçimlerle 16 yıllık Angela Merkel dönemi sona erecek. Camia Haber, özellikle İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’nin seçim vaatlerini derledi.

İslam ve Müslümanlarla İlgili Konular

AfD’nin seçim programında İslam’a ayrı bir bölüm ayrılıyor. Alman üniversitelerinde İslami teoloji kürsülerinin kaldırılması, İslam derslerinin yerine ahlak dersleri kapsamında yer alan İslam eğitiminin getirilmesi gibi vaatler sıralanıyor.  Kamu hizmetlerinde ve okullarda başörtüsü yasağının getirilmesi vadediliyor. “İslam devletleri” tarafından camilerin finanse edilmesi ve işletilmesi yasaklanması gerektiğini yer verilen parti programında, “DİTİB ile iş birliği sona erdirilmeli“ ifadeleri yer alıyor. Parti programında, “İslamofobi” veya “ırkçılık” suçlamalarıyla İslam eleştirilerinin bastırılmasının kabul edilmediği vurgulanıyor.

ÇİFTE VATANDAŞLIK

AfD nin seçim programından çifte vatandaşlık konusu geçmiyor ancak Alman vatandaşlığının değerli bir varlık olduğunun altı çiziliyor. Doğum yeri ilkesini (ebeveynlerden biri Alman olmasa bile Almanya’da doğum yoluyla Alman vatandaşlığının kazanılması) yasadan çıkarmak ve 2000 yılına kadar olduğu gibi soy ilkesine geri dönülmesi vadediliyor.

ANADİL

AfD, entegrasyonun ancak toplumun kuralları, gelenekleri ve değerleri kabul edildiğinde başarılı olabileceğine dikkat çekiyor. Alman dilinin öğrenilmesinin ana unsur olduğu aktarılıyor. AfD entegrasyonun birinci şartı olarak gördüğü Almanca eğitiminde dil bilme sınırını ise B2 dil seviyesi olarak gösteriyor.

GÖÇMENLER

AfD, göçmenlerle ilgili, Almanya’nın “iltica cenneti” konumundan çıkarılması sözünü veriyor. Sığınmanın kötüye kullanımına son verileceği belirtiliyor.

TÜRKİYE İle İlişkiler

AfD, Türkiye ile ilişkilerin zor olduğunu savunarak yeniden dizayn edilmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye’nin kültürel olarak Avrupa’ya ait olmadığını ve “İslamlaşmanın” artmasından endişe duyulduğu belirtiliyor. Ayrıca Türkiye’nin Avrupa’dan ve batılı değerler topluluğundan uzaklaştığı savunuluyor. AfD bu nedenle Türkiye’nin AB üyeliğini reddediyor ve tüm katılım müzakerelerinin derhal sona ermesini talep ediyor.

EMEKLİLİK

AfD’nin seçim programında, “Geleceğe yönelik emekli maaşları, yaşlı yoksulluğunu önlemek, politikacıların emekli maaşlarının kaldırmak, ülkenin doğusunda yaşayan emekli maaşlarının uzlaştırılmasındaki adaletsizlikleri ortadan kaldırmak” gibi vaatler sıralanıyor. Ayrıca, çifte vergilendirmenin kaldırıp, vergi indiriminin artırılacağı, “kullandıkça öde” ile emekli maaşlarının güçlendirileceği belirtiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI

“Hartz IV” olarak bilinen, işsizlik parası II’ye alternatif olarak “etkinleştirici bir temel güvenlik” isteniyor. AfD, önceki istihdamın uzunluğuna bağlı olarak bir işsizlik parası I alma süresini savunurken, işsizlik parası II hesaplanırken indirilecek tutarın, yaptırım olmaksızın artırılmasını savunuyor.

SOSYAL YARDIMLAR

AfD sosyal yardımlar konusunda işsizlik parasını adil hale getirmeyi vadediyor. AfD yabancı hesaplara sosyal yardım ödenmesini durdurmak,  asgari ücreti korumak, işsizlik sigortası reformu, yasadışı istihdamın mali kontrolünün güçlendirmesi, evsizliğe ve evsizliğe karşı hedefe yönelik önlemler almak, hastaneleri engelliler için geliştirmek gibi birçok vaat de yine sosyal yardımlar başlığı altında sıralanıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş