Gündem

Hırvatistan Schengen Bölgesine Katılıyor

Avrupa Birliği İçişleri Bakanları Hırvatistan'ın Schengen bölgesine katılımını onayladı.
10 Aralık 2021
AB İçişleri Bakanları Hırvatistan'ı Schengen bölgesine kabul etti. AB Komisyonu'nun da onayından sonra, İtalya, Slovenya ve Macaristan'dan giriş ve çıkışlarda sınır kontrolleri yapılmayacak. @shutterstock

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılmasına onay verdi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun onaylaması sonrasında İtalya, Slovenya ve Macaristan’dan Hırvatistan’a giriş veya çıkışlarda sınır kontrolleri yapılmayacak.

Hırvatistan’ın, AB İçişleri Bakanları Toplantısı’nda Schengen’e kabul edildiğine dair kararını, AB dönem başkanlığını yürüten Slovenya’nın İçişleri Bakanı Ales Hoj duyurdu.

Hoj, Hırvatistan’ın Schengen müktesebatının tümünü uygulamak için gerekli şartları yerine getirdiğine yönelik AB ülkelerinin mutabakata vardığını bildirdi.

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson da Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Hıvatistan’ın Schengen bölgesine katılması ve diğer Schengen ülkeleriyle sınır kontrollerini kaldırması, AB Konseyi’nin onayından sonra mümkün olabilecek.

Para birimi olarak avroya geçmeyi de isteyen Hırvatistan, 2013’te AB üyesi olmuştu. AB Komisyonu da 2019’da Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılmak için gerekli şartları sağladığını açıklamıştı.

Schengen bölgesi, 26 Avrupa ülkesinden oluşuyor. 60’tan fazla ülkenin vatandaşları Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyor. 100’ün üzerinde ülkenin vatandaşlarından ise vize talep ediliyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş