Gündem

Almanya’da 2 Çocuk Büyüten Çalışmasa Bile Emekli Olabilir

Almanya’da 2 çocuk büyüten anne veya babalar en az 60 ay yatan primler neticesinde hiç çalışmasa daha emekli olabiliyor.
24 Aralık 2021
@Shutterstock

Almanya’da 2 çocuk büyüten anne veya babalar hiç çalışmasa daha emekli olabiliyor. Buna göre Almanya’da ebeveynler, çocuk yetiştirme süreleri boyunca adlarına yatırılmış olan en az 60 ay primler neticesinde emekli olabiliyor. Bu kişiler hiç çalışmamış olsalar bile 65 yaşlarına geldiklerinde borçlanma yapmadan emeklilik hakkına sahip oluyor. Emeklilik haklarından çocuğun bakımı ile ağırlıklı olarak ilgilenen ebeveyn faydalanabiliyor. Çocuğun bakımının hem anne hem de baba tarafından eşit şekilde üstlenilmesi halinde kural olarak anneye bu hak tanınıyor.

2 Çocuk Yetiştiren 6 Yıl Çalışmış Sayılabiliyor

1 Ocak 1992 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar için çocuk yetiştirme süresi doğumdan sonraki aydan başlamak üzere 30 ay, bu tarihten sonra doğan çocuklar için ise 36 ay olarak hesaplanıyor. Bir anne 1992’den önce iki çocuk dünyaya getirdiyse 2’şer buçuk yıldan 5 yıl, 1992’den sonra iki çocuk dünyaya getirdiyse 3’er yıldan 6 yıl çalışmış sayılıyor.

Çalışmadan Yaklaşık 165 Euro Emeklilik Alınabilir

Böylelikle anne veya babanın sigorta primleri çalışmasa dahi emeklilik sigortasına iletiliyor. Buna göre doğu eyaletlerinde emeklilik primi söz konusu kişiler için 33,23 Euro, batı eyaletlerinde ise 34,19 Euro olarak öngörülüyor. Hiç çalışmamış olmasına rağmen, iki çocuk yetiştiren ve bunun neticesinde 6 yıl çalışmış sayılan bir anne aylık yaklaşık 200 Euro emeklilik maaşı hakkına sahip olabiliyor.

Almanya’da çocuk yetiştirme neticesinde nasıl emekli bulunabilirim?

Almanya’da 43 yaşına basan her kişiye emeklilik sigortası tarafından sigorta ile ilgili mevcut durumun aktarıldığı bir mektup gönderiliyor. Bununla birlikte çocuk yetiştirme neticesinde emeklilik ile alakalı da bir başvuru formu yer alıyor. Bunun söz konusu kişi tarafından doldurulup emeklilik sigortasına gönderilmesi gerekiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş