Toplum

Almanya’da Minikler Hem Eğleniyor Hem Öğreniyor

Ruhr-A Bölgesi Hamm Hövel Mevlâna Cami bünyesinde yürütülen ana sınıfı yaş grubuna yönelik eğitim çalışması küçüklerin ilgisini çektiği kadar büyüklerin de takdirini topluyor. Camide İslam kültür ve medeniyetine ait unsurlar da eğlenceli bir şekilde çocuklara aktarılıyor.
30 Aralık 2021
Mevlânâ Camii eğitim çalışmaları ilgi görüyor. Fotoğraf: camia

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Ruhr-A Hamm Hövel Mevlânâ Cami eğitim çalışmalarına özenle devam ediyor. Camide çeşitli yaş gruplarına yönelik olarak düzenlenen dersler, kurslar ve sohbetler büyük ilgi görüyor. Camide başarıyla yürütülen çalışmalardan biri de ana sınıfı çağındaki çocuklarla yapılan dersler. Çocuklar bu kapsamda yaşlarına uygun bir şekilde Kur’ân-ı Kerîm, elif-bâ, ibadet, siyer, ahlak dersleri gibi dersler görürken İslam tarihine ait bilgiler de çocuklara seviyelerine uygun bir şekilde aktarılıyor.

Camia’ya konuşan Hamm Hövel Mevlânâ Cami Ana Sınıfı Sorumlusu Songül Gögercin “Ana sınıfı yavrularımızla her sene güzel dersler işliyor, projeler gerçekleştiriyoruz. Daha önce çocuklara Peygamber Efendimiz’i yakından tanıtmak için Mescid-i Nebevî temalı kapsamlı bir proje düzenleyerek bir de maket yarışması gerçekleştirmiştik. Eğitim esnasında Medine’yi şehir olarak ele aldık ve önemine değindik. Yine namaz konusunu işlerken, Mekke ve Kâbe odaklı çalışmalarımız oldu.” dedi.

Çocuklarla sosyal faaliyetler ve spor aktiviteleri de yaptıklarını belirten Gögercin ana sınıfında son olarak da Ayasofya projesi yaptıklarını anlattı. Çocuklarla bu kapsamda 3 hafta boyunca derslerde İstanbul’un tarihi, Ayasofya, ünlü mimar Mimar Sinan gibi konular ele alındı. Proje kapsamında maket yarışması yapıldı. Ebeveynler de projeye dahil ederek babalara da çocuklarıyla beraber bir maket yapmakla görevi verildi. 24 Aralık’da birbirinden güzel maketler camiye getirildi, cuma namazına sergiye çıkarılarak ve gizli oylamayla maketler değerlendirildi. Son olarak projeyi küçük bir program ile sonlandırıldı. Programda Mevlâna Cemiyeti Hocası Ali Lale ve komşu cemiyet Hamm Pelkum Hocası Enes Sırma kısa bir sohbet verdiler, çocuklar şiirler okudu ve maket yarışması sonuçları açıklandı, kupalarla ve hediyelerle çocuklar ödüllendirildi.

Songül Gögercin “Rabbim bu projelerimizde çocuklarımızın yanında olup, maketlere emek veren tüm ailelerden razı olsun. Bu projede büyük katkısı olan tüm eğitimcilerimize de çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş