Toplum

Almanya’da Minijob 520 Euro’ya Yükselecek

Almanya’da minijob ücretleri Ekim ayından itibaren 520 Euro’ya çıkacak. Sendikalar minijob uygulamasına karşı çıkarak, normal istihdama geçilmesini istiyor.
31 Ocak 2022
Almanya'da minijob ücretleri Ekim ayından sonra 520 Euro'ya çıkarılıyor. @shutterstock

Almanya Federal çalışma Bakanı Hubertus Heil, 450 Euro olan minijob ücretlerinin Ekim ayından itibaren 520 Euro’ya çıkarılacağını söyledi. Çalışma Bakanı Heil Minijob ücretlerinin asgari ücretin 12 Euro’ya yükseltilmesi ile birlikte artırılacağını açıkladı.

Yeni hükümetin koalisyon sözleşmesine atıfta bulunan Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, minijob ücretlerinin haftalık olarak 10 saat asgari ücretle çalışmaya bağlanacağını da söyledi.

Sendikalar Karşı Çıkıyor

Öte yandan Alman Sendikalar Birliği DGB, hükümetin minijob politikalarına karşı çıktı. Minjob ücretlerinin ve üst sınırının yükseltilmesinin çalışanları yoksulluğa iteceğini ifade eden DGB, nor istihdam ve ücretlere geçişin teşvik edilmesini istedi.

DGB Yürütme Kurulu Üyesi Anja Piel yaptığı açıklamada, minijob ücretlerinin ve sınırlarının yükseltilmesini “kocaman bir hata” olarak değerlendirdi. Anja Piel, minjob sonucunda emeklilik maaşlarının düşeceğini bunun için işverenlerin minijob çalışanlarına tam emeklilik aidatı ödemesini istedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş