Kanada

Kanada’da Teravih Namazından Çıkanlara Ateş Açıldı

Kanada’nın Toronto kentinde, teravih namazından çıkanların üzerine bir araçtan ateş açılması sonucu 5 kişi yaralandı. Polis faillerin peşinde.
17 Nisan 2022
Fotoğraf: AA

Toronto Polisi Sözcüsü David Rydzik, yaptığı açıklamada, olayın, Scarborough bölgesindeki Ebubekir-i Sıddık Camisi’nde meydana geldiğini ifade etti.

16 Nisan Cumartesi yerel saatle 01.00 sularında teravih namazından çıkan 5 kişinin, yoldan geçen bir araçtaki kişi ya da kişilerin rastgele ateş açtığı silahlı saldırısında yaralandığını bildiren Rydzik, yaralananların, teravih namazından çıkan oruçlu Müslümanlar olduğu ve husumete sebep olacak herhangi bir olaya karıştığını gösteren bilgi olmadığını belirtti.

Toronto yerel haber kaynaklarına göre, Rydzik, yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını, üçünün taburcu edildiğini, ikisinin ise tedavilerinin sürdüğünü söyledi. Kimisinin evli ve çocuklu olduğu belirtilen yaralıların yaşları ise 28-35 arasında değişiyor.

Polis en az 6 el ateş açıldığını tespit ettiklerini ancak saldırganların kaç kişi olduğunun henüz belirlenmediğini açıkladı.

Polisten gelen ilk raporlar, şüphelilerin olay yerinden mavi bir arabayla kaçtığını ve Markham Yolu’ndan kuzeye doğru yola çıktığını belirtiyor. Polis olayın aydınlatılması için kamera kayıtlarını inceleme altına aldı. Polisten olay sabahı  yapılan açıklamada henüz saldırının motivesini kesinleştirmek için erken olduğu ancak nefret suçları biriminin de olayın incelenmesine dahil edildiği kaydedildi.

“Suçluların Bulunmasını Talep Ediyoruz”

Olayın gerçekleştiği Ebubekir-i Sıddık Camisi’nin bağlı olduğu Scarborough Müslümanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nadeem Sheikh de “Gerçekten üzgün ve endişeliyim. Bu sabah 5 kardeşimiz vuruldu. Saldırganların bir an önce bulunup adalete teslim edilmelerini istiyoruz.” dedi. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş