Toplum

Almanya 300 Euro’luk Enerji Yardımını Bu Ay Ödeyecek

Artan enerji fiyatları karşısında vatandaşa 300 Euro’luk enerji yardımı taahhüt eden Almanya hükümeti ödemeleri bu ay yapacak. Ödemeler vergiye tabi olacağı için herkes 300 Euro alamayacak.
19 Eylül 2022

Almanya federal hükümeti, akaryakıt, gaz ve elektrik fiyatlarındaki artıştan etkilenen vatandaşlara destek olmak amacıyla kararlaştırdığı enerji yardımını bu ay ödeyecek. Hükümetin tüm vergi mükellefleri için 300 Euro’luk enerji yardımı ödemeyi taahhüt etmişti. Ödemeler, işçilerin maaş bordrolarıyla, diğer vergi mükellefleri için vergi denkleştirilmesi esnasında yapılacak. Sosyal yardım alanlar için de 200 Euro’luk ödeme yapılacak.

300 Euro’luk enerji yardımı vergi mükellefiyetinin gelir durumuna göre yeniden vergilendirilecek. Bu durumda geliri yüksek olanlara yapılan ödemeler 30 Euro’nun altında gerçekleşecek. 300 Euro’luk ödemeyi sadece yıllık geliri 10 bin 347 Euro’ya kadar olan vergi mükellefleri alacak.

Vergilendirmeye tabi olan 300 Euro’luk yardım sonrasında, orta gelirlilerin eline geçecek olan miktar ise, vergi sınıfı ve aile fertleri sayısına göre yaklaşık 216 ile 150 Euro arasında olacak. Yıllık geliri 72 bin Euro olan ve vergi sınıfı 1 olan tek başına yaşayan vergi mükellefleri ise 181 Euro alacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş