Gençlik

Genç Hayvansever Türkiye’deki Sokak Hayvanları İçin Dernek Kurdu

Almanya’nın Hessen eyaletinde yaşayan Beyza İşlek, kurduğu sokak hayvanlarını koruma derneğiyle, Türkiye’deki sokak hayvanlarına destek olmayı amaçlıyor.
25 Ekim 2022
Beyza İşlek, Strassen Engel auf 4 Pfoten e.V. adlı derneğin kurucusudur. @camiahaber

Beyza, kısaca kendini tanıtabilir misin? 

Adım Beyza İşlek. Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde sosyoloji ve pedagoji okuyorum. Yanı sıra okulda sorun yaşayan ya da zihinsel engelli olan çocuklara okul hayatlarında yardım ediyorum (Alm. Teilhabeassistenz). Fahri görevime Hessen eyaletindeki Groß-Gerau Şubesinde Kadınlar Gençlik Teşkilatı Kurumsal İletişim Birimi ile başladım. Şu anda ise Hilal Kursu’nda abla olarak görevimi sürdürmekteyim.

Dernek kurma fikrinden bahseder misin? Nasıl karar verdin?

Uzun zamandır ailemle birlikte, sosyal medya üzerinden tanıştığım, İstanbul’da yaşayan hayvansever bir kardeşimize (@sokaktakimeleklerim) yardım ediyoruz. Kendisi İstanbul’un Maltepe semtinde yaşıyor ve sokaktaki hayvanlara yardım ediyor. Günde iki defa mahalledeki kedi ve köpekleri besliyor, hasta olanları veterinere götürüyor ve sokakta yaşamını sürdüremeyen hayvanları sahiplendiriyor. Hayvanların mama ve veteriner ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal medyadaki takipçilerinden destek alıyor. Ailem ile tatilde Maltepe’ye, hayvansever kardeşimizin yanına gittik. Hizmetlerine şahitlik ettik. Ziyaretimiz esnasında şunu anladık: Yalnız başına hiçbir şey olmuyor. O kadar çok bakıma muhtaç hayvanı sokaklarda görünce, bu işin birkaç hayvanseverin altından kalkabileceği bir iş olmadığına kanaat getirdik. Daha çok yardım edilmesi gerekiyordu. Dernek kurma fikri bu şekilde gelişti. Amacım özellikle Müslüman gençleri daha duyarlı hâle getirmekti. Dernek kurma fikri babamdan geldi. Ardından hemen araştırmalara başladım. Almanya’da dernek kurmak için neler gerektiğini araştırdım ve 2021 yılında derneğimizi kurduk.

Derneği kurarken zorluklarla karşılaştın mı? 

Tek bir zorluk varsa o da maalesef Müslüman kardeşlerimizin hayvanlar konusundaki duyarsızlığı diyebilirim. Derneğimizi çevremizde veya camilerimizde anlattığımızda çoğu zaman “Yardıma ihtiyacı olan insanlar var iken neden hayvanlar?”, diyenler bile oluyor. Bu muamele bizleri fazlasıyla üzüyor.

Toplum | 7 Ekim 2022 Hollanda’da Kadınlar Gençlik Teşkilatı Sokak Hayvanlarını Yalnız Bırakmadı 7 Ekim 2022

Tecrübelerinden birkaç örnek verebilir misin?

Örneğin İstanbul’da hayvanları beslerken bize sözlü saldırıda bulunanlar oldu. Hatta hayvanları beslediğimiz için bulunduğumuz yerden kovanlar bile oldu. Sokak hayvanlarına yardım arayışımızda birçok Müslüman’ın hayvanlara karşı duyarsız olduklarına üzülerek şahit olduk. Aslına bakarsanız Müslümanlar bu konuda en duyarlı kesim olması gerekirken tam aksi olmuş gibi hissettik.

Maalesef sokak hayvanları her gün açlığa, türlü hastalıklara ve şiddete maruz kalırken onları koruyan çok az insan vardı ve artık bunun değişmesi gerektiğini düşündüm.

Bu süreçte kimler sana destek oldu?

En büyük destekçilerim tabi ki ailem, annem, babam ablam. Babamın fikri, annemin böyle bir hayalinin oluşu ve ablamın her konuda koşulsuz yardımı olunca işlerim kolaylaştı.

Fakat bir dernek kurmak için en az yedi üye (Alm.: Gründungsmitglieder) şartı vardı. Bu konuyu cami ve bölgemizdeki arkadaşlarımla paylaştım. Sonunda 10 kişilik bir grup ile ilk derken toplantımızı gerçekleştirdik. Bölgemizdeki Kadınlar Gençlik Teşkilatı ile henüz ortak bir çalışma yapmadık ama inşallah ilerideki projeler kapsamında ortak bir çalışma yapabiliriz.

@camiahaber

 “İNSANLAR ARTIK HAYVANLARIN İHTİYAÇLARINI GÖRMÜYOR”

Peki, ileriye yönelik hedeflerin neler?

İstanbul’da yaşayan hayvan hakları aktivistleriyle temaslarımızı yoğunlaştırmak istiyorum. Ayrıca yine İstanbul’daki hayvanları koruma derneği bünyesinde bir çatı kuruluşun kurulmasına yardımcı olmayı hedefliyorum. Bunların yanı sıra kediler ve köpeklerin kalabileceği geçici barınma tesislerinin inşası ve hayvan dostu yemlerin satın alınabilmesi için fon toplamayı ve sağlamayı amaçlıyorum. En önem verdiğim hedeflerden biri de derneğimi kediler ve köpekler için kısırlaştırma, aşılama, solucandan arındırma, terapi ve ameliyat durumu için de yine maddi destek sağlayabilecek duruma getirmek. Şu an için bahsettiklerim mevcut maddi kaynaklar çerçevesinde yapılıyor.

Bunların haricinde öncelikli hedefim her hayvanın sevgi, saygı ve şefkatle karşılandığı ve muamele gördüğü bir çiftlik kurmak. Hasta olan hayvan dostlarımıza özel dikkat ve özen gösterilmeli ve diğer tüm hayvanlar için yeterli özgürlük sağlanmalıdır. Köpek ve kedilerin yanı sıra eşekler, atlar, katırlar, inekler ve daha birçok hayvan da çiftlikte olmalı. Çiftlikte huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için de elimizden geleni yapmak istiyoruz.

Sokak hayvanlarının durumu Türkiye’deki birçok vatandaş için çok normal. O kadar normal ki birçok insan hayvanları artık görmüyor. Sokak hayvanlarının artmasıyla birlikte insanlar kendilerini daha güvensiz ve tehlikede hissediyor olabilir. Bir köpek saldırısı olduğunda özellikle durum kötüleşir ve medyada manşet olur. Böylece hayvanlara karşı nefret artar ve bu nefret, hayvanlarla hiç sorunu olmayan insanlar arasında da yayılabilir. Bu, bir sonraki neslin hayvanlara karşı hoşgörüsüz ve bazen nefret dolu bir duyguyla büyüyeceği anlamına da gelebilir.

Ancak hayvansever ve dikkatli bir tavırla bu değişebilir. Eğitim çalışmaları ile hayvanları tabiatına uygun bir şekilde yetiştirilebilen (köpek eğitimi, rehabilitasyon vb.) güvenilir bir varlık olduğunu gösterebiliriz. Ayrıca belediyeler ve okullarla da çalışmak istiyoruz.

Gençlik | 19 Mayıs 2022 Avrupa’da Müslüman Gençler “Genç İdareciler Yatılı Eğitim Semineri”nde Buluştu 19 Mayıs 2022

REHABİLİTASYON VE HAYVAN SEVGİSİNİN ÖNEMİ

Neden özellikle Türkiye’deki sokak hayvanlarına yardım ediyorsun? 

Almanya’da hayvan barınakları devlet tarafından desteklenmediği hâlde çoğu barınaklar gelen bağışlar ile sağlam bir şekilde ayaktalar ve hayvanların sağılığına odaklanabiliyorlar. Türkiye’de bu durum biraz farklı. Sokak hayvanları belediyeler tarafında yeterince kısırlaştırılmadığı için günden günde hayvanlar çoğalıyorlar. Aynı zamanda hasta olan ve travma yaşayan hayvanlar için hayati önem taşıyan rehabilitasyon merkezlerinin yeterince olmaması durumu daha da zorlaştırıyor. Özellikle şiddete maruz kalan hayvan dostlarımızın rehabilitasyon dediğimiz tekrardan sosyalleşme eğitimine çok ihtiyaçları var. Travma yaşayan bir köpek toplum için çok daha tehlikeli olabilir. Çünkü insanlara karşı korkusu, agresif bir davranışa neden olabilir. Bu nedenle Türkiye’de ve bilhassa İstanbul’da bu durumu ele almaya karar verdik. Amacımız sadece hayvanları kısırlaştırmak, onlara mama vermek ve veterinere götürmek değil. Yanı sıra rehabilitasyonun ve hayvan sevgisinin önemini vurgulamak için gayret edeceğiz.

İleride Almanya’daki barınaklarla alakalı bir çalışma planlıyor musun?

Elbette derneğimiz için tüm canlılar önemli. Sadece Türkiye’dekiler değil. Türkiye’ye odaklanmamız buradaki hayvanlara yardım etmiyoruz anlamına gelmez. Lakin şu an bunun gibi bir yardımın, Türkiye’de büyük bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu sebepten dolayı ileriye yönelik planlarımız sadece Türkiye için. (fy)

 

Dernek çalışmalarını strassenengelauf4pfoten adlı İnstagram hesabından takip edebilirsiniz.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş