Ülkeler

Fas, Belçika’yı Yendi; Brüksel ve Hollanda’da Olaylar Çıktı

Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası F Grubu ikinci maçında Fas'ın Belçika'yı 2-0 yenmesinin ardından Belçika'nın başkenti Brüksel ve Hollanda'da Faslıların kutlamaları sırasında olaylar çıktı.
28 Kasım 2022

Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası F Grubu ikinci maçında Fas’ın Belçika’yı 2-0 yenmesi sonrası, Faslıların yoğun olarak yaşadığı Belçika ve Hollanda’da yapılan kutlamalarda olaylar ıktı.

Maçın ardından Brüksel’de yaşayan Faslılar araçlarıyla korna çalarak şehir içinde tur attı.

Brüksel’in merkezindeki Midi Tren İstasyonu civarında toplanan ve yüzlerini kapatan bazı kişiler, caddelerde havai fişekler fırlattı.

Bazı yerlerde ise kiralama şirketlerine ait birçok skuter ile çöp kutusu ateşe verildi. Saatlik araç kiralama şirketine ait bir araç da kalabalık tarafından ters çevrildi.

Midi Tren İstasyonu yakınındaki Lemonnier Bulvarı’nda bazı binek araçlar ve birçok bisikletin de ateşe verildiği görüldü. Bazı otobüs ve tramvay durakları da tahrip edildi.

Polis, bir süre sonra gruba göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Merkezi caddelere çok sayıda ekip sevk eden polis, Midi Tren İstasyonu civarından uzak durulması duyurusu yaptı.

Polis ekipleri ayrıca kent merkezindeki bazı metro istasyonları ile turistik yerlere giden yolları ve dükkanların bulunduğu caddeleri de kapattı. Kent içi ulaşım ciddi ölçüde aksadı.

Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, kentteki şiddet olaylarını kınadığını bildirdi. Polisin olaylara müdahale ettiğini kaydeden Close, olay çıkaran gruplara turistik merkezi bölgelere ve dükkanların bulunduğu caddelere gelmeme çağrısında bulundu.

11 milyon 400 bin nüfuslu Belçika’da yaklaşık 500 bin Fas asıllı vatandaş yaşıyor.

Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası F Grubu ikinci maçında Fas’ın Belçika’yı 2-0 yenmesinin ardından Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaşayan Faslılar kutlama yaptı. Maçın bitmesinin ardından Amsterdam’da yaşayan Faslılar, araç ve motorlarıyla şehirdeki Merkator, Osdorp ve 4045 meydanlarında korna çalarak, tur attı.

Hollanda’da da Olaylar Çıktı

Öte yandan maçın bitmesinin ardından Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaşayan Faslılar, araç ve motorlarıyla şehirdeki Merkator, Osdorp ve 4045 meydanlarında korna çalarak, tur attı.

Çok sayıda havai fişek kullanılan kutlamalar esnasında Merkator Meydanı’nda bir araç ateşe verildi.

Polis olayların yaşandığı yolları trafiğe kapatırken, itfaiye yangına müdahale etti.

Rotterdam ve Lahey’de gösteriler

Polis, Twitter’dan yaptığı açıklamada Rotterdam’daki kutlamalarda 500 civarında Faslının taşkınlık çıkardığını belirterek, müdahale edilmek üzere çok sayıda polis ve panzerin olay yerine intikal ettiğini aktardı.

Lahey’deki Vaillant Meydanı’ndaki kutlamalarda çok sayıda havai fişek kullanıldığını ifade eden polis, taraftarlardan meydanı boşaltmalarını istedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş