Gündem

Berlin’de Türk Kızını Döven Irkçı Saldırganlar Yargılanacak

Almanya'nın başkenti Berlin'de Türkiye kökenli bir genç kıza saldıran ırkçı üç kadın ve üç erkek toplam 6 kişinin yargılanmasına başlanıyor.
18 Ocak 2023
Dilan Sözen'e saldırıp darbeden aşırı sağcı sanıklar yargı karşıyısına çıkıyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 17 yaşındaki Türkiye kökenli bir genç kıza “Pis yabancı” diye saladıran ırkçı üç kadın ve üç erkek hakim karşısına çıkıyor. 6 ırkçı saldırgan Dilan Sözen adlı genç kıza ilk olarak tramvayda  sözlü saldırıda bulunmuş, tramvaydan inince de durakta beklerken darbetmişti.

Yaşları 24 ila 55 arasında değişen altı zanlı hakkında hakaret, tehdit, tehlikeli bedensel yaralama ile yardım ve yataklık suçlamalarıyla açılan dava saldırıdan yaklaşık bir yıl sonra Tiergarten Bölge Mahkemesinde görülmeye başlanacaktı. Dava öncesi 5 sanık ve mağdur Dilan Sözen’nin avukatları eşliğinde mahkemede hazır oldukları görüldü. Ancak altı sanıktan birinin hastalık gerekçesiyle duruşmaya gelmemesi nedeniyle dava 3 Nisan’a ertelendi.

Gündem | 9 Şubat 2022 Berlin’de Irkçılar Genç Dilan’ı “Yabancı” Olduğu İçin Hastanelik Etti 9 Şubat 2022

İnkar Etseler de Sanıklar Aşırı Sağcı

Görgü tanıkları ile genç kızın saldırı sırasında çektiği video kayıtlarını değerlendiren Berlin polisi, sanıkları saldırının hemen ardından aşırı sağcıların buluşma yeri olarak bilinen olay yeri yakınındaki bir barda görüldüğü ihbarını alarak takibe geçmişti.

Araştırmalar neticesinde failler ve çevreleri hakkında da daha detaylı bilgiye ulaşan polis, önceleri saldırıyı ırkçı saldırı olarak görmemiş, ancak medyada yayımlanan haberler sonrasında sanıkların aşırı sağcı olduğunu tespit etmişti. Failler her ne kadar aşırı sağcı olduklarını inkar etse de, TAZ gazetesinin yaptığı araştırmalar, faillerin Greifswalder caddesindeki sağcı çevrelere ait çeşitli barları sıkça ziyaret ettiklerini ortaya çıkarmıştı.

Ayrıca saldırganlardan Dilan Sözen’e tramvayda hakaret edip, tramvay durağında genç kızı darbettiği belirtilen Jennifer G.’nin aynı caddede bulunan “Ariya Lounge” adlı barın sahibi olduğu belirtiliyor. Genç kızın saldırı sırasında çektiği görüntülerde kendisine hakaret ettiği görülen Jennifer G.’nin daha önce de karıştığı sözlü ve fiziksel saldırılar nedeniyle polis tarafından tanındığı bildirildi.

Saldırı Video’da Anlatmıştı

Dilan Sözen’nin saldırı sonrası tedavi gördüğü hastanede uğradığı saldırıyı kimi zaman göz yaşları içinde anlattığı video milyonlarca kez izlenmişti. Genç kız videoda uğradığı saldırıyı anlatarak, çevresinde saldırıya şahit olan hiç kimsenin ona yardım etmemesine ve polis ve medyadanın saldırıyı ırkçı mahiyetini göz ardı ederek bir maske takma kavgası olarak lanse etmesine tepki göstermişti. Video sosyal medyada kısa sürede pek çok kullanıcıya ulaşmış ve büyük ilgi görmüştü.

Polis videonun yayınlanmasından 2 gün sonra yaptığı yeni bir açıklama ile “Mevcut video materyallerinin incelenmesi ve yapılan başka araştırmalar sonucu, gencin tramvaya binerken ve inerken ağız ve burnunu kapatan maske taktığının ve maskesini sadece ırkçı hakaretler sonrası başlayan tartışma sırasında kısa süreliğine aşağı indirdiğinin, buna karşılık altı yetişkin şüphelinin ise maske takmadıklarının tespit edildiğini” belirterek olayın “maske tartışması” olduğu açıklamasını düzeltmiş ve görgü tanıklarının kendilerine ulaşabileceği bir ihbar hattı paylaşmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş