Toplum

Almanya’da Aylık 250 Euro’ya Kadar Ek Çocuk Yardımını Nasıl Alabilirim?

Almanya’da 2023 yılında başlayan ek çocuk yardımı (Kinderzuschlag) zamlandı. Yardımdan faydalanabilmek için ise "aile fonu"na başvuru şartı söz konusu.
19 Ocak 2023
@Shutterstock

Almanya’da yeni yıl itibariyle çocuk parasının yanı sıra dar gelirli vatandaşların faydalandığı ek çocuk yardımına (Kinderzuschlag) da zam geldi. İlk süreçte 6 ay olarak ödenen yardım 2023 itibariyle tek çocuk için 250 Euro’ya Kadar yükseltildi. Böylece çocuk parasıyla birlikte ek çocuk yardımı alan bir ailenin eline bir çocuk için 500 Euro geçebilecek.

Başvuru şartı bulunuyor

Ek çocuk yardımından faydalanabilmek için ilk olarak “aile fonu”na (Familienkasse) başvuruda bulunmak gerek. Başvurular, “Bundesagentur Für Arbeit” internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru için dört şart

Başvuru için ön şart olarak ise,

  • Söz konusu çocuğun aynı hanede yaşaması ve 25 yaş altında olması
  • Hâli hazırda çocuk parası alıyor olunması
  • Mevcut aylık maaşa ek olarak çocuk yardımı ile ailenin geçimi için gerekli miktara ulaşabilmesi
  • Karı-kocanın aylık olarak toplam asgari 900 Euro kazanıyor olması gerekiyor.
    yardımdan faydalanabilir miyim?

Vatandaşların söz konusu yardımdan faydalanabilip faydalanamayacağı sorusunun cevabı da yine “Bundesagentur für Arbeit” internet sitesinde örnek hesaplamalarla cevaplanıyor. Bu konuda genel bir hesaplama yok. Söz konusu yardım her aile için özel olarak hesaplanıyor.

Yalnız yaşayan, tek çocuklu anne/baba:
Çocuğu 6 yaşında olan anne veya baba yaklaşık 500 Euro kira ödüyor ve kazandığı brüt maaş bin 200 Euro ile 2 bin 700 Euro arasında ise yardımdan faydalanabiliyor

İki çocuklu bir aile:
Çocukları 6 ve 8 yaşında olan bir aile 690 Euro kira ödüyor ve kazandığı aylık brüt maaş bin 200 Euro ile 4 bin 350 Euro arasında ise yardımdan faydalanabiliyor.

Üç çocuklu bir aile:
Çocukları 6,8 ve 10 yaşında olan bir aile 990 Euro kira ödüyor ve kazandığı aylık brüt maaş 950 Euro ile 5 bin 100 Euro arasında ise yardımdın faydalanabiliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş