Gündem

Almanya ve Fransa’dan Depremde Hayatını Kaybedenler İçin Saygı Duruşu

Almanya Federal Meclisi ve Fransa Ulusal Meclisi’nde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.
08 Şubat 2023
Alman Federal Meclisi'nde (Bundestag), Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.@aa

Almanya Federal Meclisi’nde (Bundestag), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Almanya Meclis Başkanı Baerbel Bas, Meclis’te düzenlenen oturumda, tüm milletvekillerini ve Meclis’te bulunan tüm ziyaretçileri depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşuna davet etti. Bas, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de ve Suriye’deki korkunç depremin görüntülerinin herkesin gözü önünde olduğunu belirterek, “Sizlerin arasında da ailesi ve yakın çevreleri etkilenenler var. Seçim bölgelerimizde endişeli olan ve yardım etmek isteyen insanlardan mesajlar alıyoruz.” dedi.

“Almanya elinden geldiğince destek sağlamaya devam edecek”

Depremde binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, on binlerce kişinin yaralandığını, çok sayıda kişinin enkaz altında olduğunu ve kurtarılmayı umut ettiğini ifade eden Bas, soğuk ve kar yağışının, arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığına işaret etti. Bas, uluslararası dayanışmanın büyük olduğunu vurgulayarak, Almanya’dan yardım kuruluşlarının bölgeye gittiğini hatırlattı. “Almanya elinden geldiğince destek sağlamaya devam edecek” diyen Bas, Federal Meclis adına bölgede çalışmalar yapanlara ve Almanya’da da bu dayanışmaya katkı sağlayanlara teşekkür etti.​​​​​​​

“emsali görülmemiş bir deprem”

Fransa Ulusal Meclisi üyeleri de Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ulusal Meclis’in Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, depremler nedeniyle Meclis’te bir oturum düzenlendi. Ulusal Meclis Başkanı Yeal Braun-Pivet, oturumda yaptığı konuşmada, “Pazartesi günü emsali görülmemiş bir deprem art arda Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzeyini vurdu.” dedi. Braun-Pivet, Fransa’nın acil yardım ve felaketten etkilenenlere desteğini sunmak için seferber olduğunu ifade etti.

“Türk halkına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum”

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ve İçişleri Bakanı Annelies Verlinden de Türkiye ile dayanışma içinde oldukları mesajını verdi. Dışişleri Bakanı Lahbib ve İçişleri Bakanı Verlinden, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Belçika’nın kuracağı sahra hastanesi için ön keşif yapacak ekibi taşıyan askeri uçağın havalanmasından önce Melsbroek Askeri Havaalanı’nda konuştu. Lahbib, “Türk halkına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Kurbanların sayısı ve can kaybı bizi gerçekten perişan etti.” dedi.

“acil durum doktorları ve ayrıca yardım malzemeleri göndereceğiz”

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek yardım teklifinde bulunduğunu ifade eden Lahbib, “Türk halkına yardımcı olmak için acil durum doktorları ve ayrıca yardım malzemeleri göndereceğiz.” diye konuştu. Lahbib, sahra hastanesi için keşif yapacak ekibin, Türk yetkililerin kurulmasını istediği bölgede incelemelerde bulunarak hazırlık yapacağını söyledi. “Türk halkıyla dayanışma içindeyiz.” diyen Lahbib, hazırlığın tamamlanmasının ardından derhal doktorlar ve yardımları sevk edeceklerini dile getirdi.

“Çok büyük bir felaket”

İçişleri Bakanı Verlinden de “Öncelikle en samimi başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Çok büyük, çok büyük bir felaket.” dedi. Belçika’da da büyük bir Türk topluluğunun yaşadığına değinen Verlinden, “Ailelerinden, arkadaşlarından halen haber alamayanlar var. Henüz bazılarına herhangi bir bilgi gönderemiyoruz. Bu yüzden durum, çok kötü.” değerlendirmesini yaptı. Verlinden, şunları kaydetti: “Yardım etmemiz gerekiyor ve bugün bunun için çalışmaya başlıyoruz. Türk halkına saygımızı, başsağlığı dileklerimizi iletmek ve en kısa sürede mümkün olan en fazla sayıda hastayı tedavi edecek hastanenin inşası için en iyi sağlık ve sivil koruma ekiplerimizi gönderiyoruz.”(aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş