Gençlik

Berlin’de Bin 600 Mülteci Çocuk Okullarda Yer Bulamıyor

Almanya’nın başkenti Berlin’de toplam bin 622 mülteci çocuğun, büyük yoğunluk nedeniyle okula kaydolamadığı belirtildi.
23 Şubat 2023
@Shutterstock

Almanya’nın başkenti Berlin’de geçtiğimiz yıl binlerce mülteci kabul edildi. Bunların arasında okula kaydolması gereken bir çok çocuk ve genç de bulunuyor. Buna göre mevcut durumda bin 622 çocuğun okul kaydı için yer bulamıyor. Bekleme listelerindeki yoğunluk ortalamanın çok üstünde.

en büyük sorun sınıf ve öğretmen kıtlığı

Bekleme listelerinin büyük ölçüde dolu olmasının en büyük sebeplerinden birisinin ise okullardaki sınıf ve öğretmen kıtlığı olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında yeni sınıflar ise yapım aşamasında. Alternatif eğitim projeleri ile bu bekleme sürelerinin bir şekilde aşılması planlanıyor.

Berlin Senato İdaresi çözüm yolları arıyor

Berlin Senato İdaresi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, alternatif çözüm yollarının arandığını belirtti. Hafta sonları kursu veya alternatif öğretim sistemini istişare ettiklerini ve değerlendirmeye aldıklarını açıkladı.

“Okul için Hazırlık” kursları

Senato, mevcut durumda “Okul için Hazırlık” kursları ile bekleme listesindeki öğrenci adaylarına alternatif sunmaya çalışıyor. Burada dil eğitimi ve uyum konularına ağırlık veriliyor. Şubat ayı başında söz konusu eğitime 500’i aşkın öğrenci adayı katılım sağladı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş