Gündem

Avrupa Ülkeleri Türkiye’deki Deprem İçin Milyonlarca Euroluk Yardım Topladı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok Avrupa ülkesi, Türkiye için milyonlarca Euro tutarında nakdi yardım topladı.
05 Mart 2023

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok Avrupa ülkesi, Türkiye için milyonlarca Euro tutarında nakdi yardım topladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan 1 Mart’ta yapılan açıklamada, AB’nin şimdiye dek Türkiye’de deprem bölgesine 8 milyon Euro’yu aşan tutarda insani yardım gönderdiği ve ek finansman ayırmak için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Birçok AB ülkesi de nakdi yardım toplamak için çeşitli kampanyalar düzenledi.

Alman hükümeti, 21 Şubat’a kadar Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere yönelik 108 milyon Euro değerinde afet yardımı ve insani yardım gönderdi. Bu rakamın 41 milyon Euro’luk bölümü Türkiye’ye yollandı, yaklaşık 8 milyon Euro’luk kısmı ise sadece ayni yardımlara ayrıldı.

İngiltere’de 15 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Afetler Acil Durum Komitesinin (DEC) başlattığı yardım kampanyasına 5 milyon 650 bin Euro’luk destek veren İngiliz hükümetinin kurtarma faaliyetleri süresince yaptığı yardımlar, toplamda 48 milyon 591 bin Euro’ya ulaştı. DEC’in ülke genelinde yürüttüğü kampanyaların da eklenmesiyle İngiltere’den Türkiye ve Suriye’ye yapılan yardımların miktarı 141 milyon 253 bin Euro oldu. Komitenin İskoçya’da başlattığı yardım kampanyasına da İskoçya bölgesel hükümeti 565 bin Euro destek sağlayacağını açıkladı. İrlanda Cumhuriyeti ise Kızılhaç aracılığıyla depremzedelere 2 milyon 260 bin Euro’luk destek sözü verdi.

İspanya’da 8 binden fazla belediyenin büyük bir kısmı meclislerinde aldıkları kararlarla 1000 Euro’dan 80 bin Euro’ya kadar farklı miktarlarda para yardımı yaparken bazı özerk yönetimler de nakdi yardım kararı aldı. Türkiye’de Garanti BBVA bankasının hakim ortağı İspanyol BBVA bankası 32 milyon Euro ile en büyük yardımı yapan kurum oldu. Ayrıca dev tekstil firmaları ve süpermarket zincirleri toplamda 3 milyon 450 bin Euro kadar yardımda bulundu. Yardımların, Kızılay ve AFAD ile İspanya’daki Kızılhaç, Caritas veya diğer STK’ler aracılığıyla yapıldığı açıklandı. Diğer yandan Barcelona ve Real Madrid’in de aralarında olduğu çok sayıda futbol kulübü ve La Liga kurumu da depremzedelere yardım için kampanyalar başlattı.

İtalya da Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonuna (IFRC) Türk Kızılayın acil durum faaliyetlerini desteklemek için mali yardım yaptı. Toplam 1 milyon 750 bin Euro’luk yardımın 1 milyon Euro’sunun Türk Kızılaya tahsis edildiği, 750 bin Euro’sunun ise Suriye Kızılayının olduğu açıklandı.

Hollanda’da yardım kampanyaları sürüyor

Hollanda’da yardım kampanyaları halen devam ediyor. Bu kampanyalarda şimdiye kadar 152 milyon Euro’dan fazla yardım toplandığı öğrenildi. Hollanda Kızılhaçı ve UNICEF’in de içinde bulunduğu 11 yardım kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği “Giro555” isimli yardım organizasyonuna şimdiye kadar 108 milyon 501 bin 189 Euro yardım yapıldı. Ülkede Türk STK’leri ve yardım kuruluşlarının başlattığı kampanyalarda ise 13 milyon Euro’dan fazla yardım toplandı. Hollanda hükümeti 20 milyon Euro yardımda bulunurken yerel yönetimlerin yaptığı bağış ise 11 milyon Euro’yu geçti. Yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği bağışın tamamı ve hükümetin yaptığı yardımın 10 milyon Euro’su “Giro555” aracılığı ile gönderildi.

Romanya’daki STK’lerin ve iş insanlarının yaptığı, tespit edilebilen toplam yardımın miktarı ise 1 milyon 213 bin milyon Euro civarında.

Bulgaristan’da AFAD’a nakdi yardım için açılan hesaba vatandaşlar ve iş insanlarından yapılan bağışların miktarı 1 milyon Euro’ya yaklaştı.

Polonya’daki kampanyalar da sürüyor. Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği koordinasyonunda 27 Şubat itibarıyla 149 bin 446 Euro toplandı. Polonyalı PAH isimli STK, 640 bin 485 Euro topladı.

Estonya, toplamda 400 bin Euro’luk ayni ve nakdi yardım yaparken Letonya 70 bin Euro nakdi yardım gönderdi.

Litvanya Sağlık Bakanlığı tarafından 328 bin Euro değerinde sağlık ürünü ulaştırıldı. Hükümet tarafından 200 bin Euro nakit destek sözü verildi.

Finlandiya, Türkiye ve Suriye için toplamda 1 milyon Euro nakdi yardım taahhüt etti.

Macaristan’da Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliğinin açtığı hesapta 293 bin 870 Euro toplandı. Bu miktar peyderpey AFAD’ın hesabına aktarılıyor. Bu tutarın içinde Macaristan Ulusal Meclisinin 13 bin 180 Euro’luk bağışı da bulunuyor.

Avusturya, depremlerin akabinde Türkiye’ye 3 milyon Euro’luk yardımda bulunacağını duyurdu. Ülkedeki 9 eyalet de 2 milyon Euro’luk yardımda bulunacaklarını açıkladı. Aralarında Avusturya Kızılhaçı, Caritas yardım kuruluşu ve çok sayıda Türk sivil toplum kuruluşunun yanı sıra bireysel olarak toplananlarla birlikte yardımların toplam miktarı 9,5 milyon Euro’yu aştı.

İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliğinin koordinasyonunda 657 bin Euro, yardım kuruluşu Hasene aracılığıyla 234 bin Euro toplandı. İsveç hükümetinin Türkiye ve Suriye’ye toplam 14 milyon Euro’luk insani yardım yaptığı bildirildi.(aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş