Toplum

2023’te Almanya’dan Türkiye’ye 7 Milyon Turist Bekleniyor

Almanya'da seyahat acentalarının bir araya geldiği bir fuarda, Türkiye'nin deprem sonrası hem ekonomik açıdan hem de moral açısından her zamankinden daha çok ziyaretçiye ihtiyacı olduğu belirtildi.
10 Mart 2023
@Shutterstock

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen bir fuar kapsamında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2022 yılında Alman pazarının Türkiye’de liderliği yakaladığını hatırlattı ve talebin bu yıl da artacağını kaydetti. Bağlıkaya, fuar kapsamında Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı ile toplantı yaptıklarını vurgulayarak, “2023 yılında Almanya’dan 7 milyon turist gelmesini bekliyoruz. Almanya önümüzdeki dönemde rekor üstüne rekor kıracak ve liderliği artık bırakmayacak.” ifadelerini kullandı.

Gündem | 5 Mart 2023 Avrupa Ülkeleri Türkiye’deki Deprem İçin Milyonlarca Euroluk Yardım Topladı 5 Mart 2023

HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA TURİST BEKLENİYOR

2022 – 2023 kış sezonunun daha önceki yıllara nazaran daha yoğun geçtiğini aktaran Bağlıkaya, “Depremin tüketici üzerinde etkisi kısa bir duraklamayı beraberinde getirdi. Fakat bu duraksama yavaş yavaş geçiyor. Almanya’dan Türkiye’ye ilgi çok yüksek. Biz de görüşmelerimizde Türkiye’nin turiste en çok ihtiyacının olduğu senenin bu sene olduğunu dile getirdik. Alman Seyahat Acentaları Birliği de bizimle aynı düşünceye sahip. Hem ekonomik açıdan hem moral açısından her zamankinden daha fazla turistin gelmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Depremde 500 seyahat acentası zarar gördü

2023 yılında Türkiye’ye 50 milyon yabancının Türkiye’yi ziyaret etmesini beklediklerini anlatan Bağlıkaya, “Sıralama olarak Almanya birinci Rusya ikinci İngiltere üçüncü olur diye düşünüyorum. Turizm hareketliliğini sağlayan turizm acenteleridir. Fuarda konaklama sektöründeki arkadaşlar otellerini acentelere tanıtıyorlar. Buradaki iş hacminin tamamı tur operatörleri ve seyahat acentaları vasıtasıyla ülkelere yayılıyor.” diye konuştu.

Bağlıkaya, klasik pazarlarda çok daha fazla iş yapma imkânının bulunduğunu bildirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Almanya’da 2022 yılında tatil amaçlı yurt dışına seyahat eden kişi sayısı 53 milyon. 67 milyon da seyahat gerçekleşmiş. Bizim hedefimiz 7 milyon. Klasik pazarlarda daha alacak çok yolumuz var. Alternatif pazarlarda da Ortadoğu pazarı bizim için çok önemli. Çünkü deniz kum güneş dışında diğer şehirlere bir aktivite kazandırıyor.” (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş