Gündem

Belçika’da Devlet Çalışanlarına TikTok Yasağı Getirildi

Belçika federal hükûmeti, devlet memurlarının kullandığı bilgisayarlar ve mobil cihazlarda, Çinli sosyal medya platformu TikTok'u yasakladı.
10 Mart 2023
Belçika'da Devlet Çalışanlarına TikTok Yasağı Getirildi @Shutterstock

Belçika hükûmetinin Çinli sosyal medya platformu TikTok ile ilgili kararı, Ulusal Güvenlik Konseyinin toplantısından sonra açıklandı. Başbakan Yardımcısı Georges Gilkinet, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yasak kararının, federal düzeyde alındığını bildirdi. “Mantıklı ve gerekli bir karar aldık.” ifadesini kullanan Gilkinet, kendisinin de artık sadece Facebook ve Twitter’da olacağını belirtti.

WhatsApp Toplum | 7 Mart 2023 WhatsApp, Kullanıcıların Kişisel Verilerini Paylaşmayacak 7 Mart 2023

ÇİN İSTİHBARATIYLA İŞBİRLİĞİ GEREKÇESİ

Federal hükûmetin yanı sıra Flaman bölgesi hükûmetinin de aynı şekilde TikTok’a kamu çalışanları için yasak getireceği kaydedildi. Valon bölgesi hükûmetinin de yakında aynı kararı alması bekleniyor. Belçika Siber Güvenlik Merkezi de TikTok’un kullanıcılardan ciddi miktarlarda veri topladığı, bazen kullanıcıların bundan haberdar olmadığı ve bu durumun gizliliğin ihlali açısından risk teşkil ettiği uyarısında bulundu. Merkezin uyarısında ayrıca TikTok’un algoritmalar aracılığıyla bilgi akışını ve içerikleri manipüle edebildiği, Çin yasalarının TikTok’u Çin istihbaratıyla işbirliği yapmaya zorladığı belirtildi.

ABD başta olmak üzere, bazı Batılı ülkeler ile Avrupa Birliği (AB) kurumları geçen haftalarda resmî çalışanların iş için kullandıkları cihazlarda TikTok’un kullanılmasını yasaklama kararı almıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş