Gündem

Fransa’da Müslümanların Temsil Tartışmaları: CFCM Yapısında Değişikliğe Gitti

Fransa'da hükümetin muhatap olarak kabul etmeyeceğini açıkladığı, Müslümanların temsil kurumu olan CFCM, yapısında reforma gitti.
Mine Çelik
16 Mart 2023
Paris Büyük Cami @foto:shutterstock

Fransa’da Müslüman kuruluş ve federasyonlarını 2003’ten itibaren temsil eden Fransa İslam Konseyi (CFCM), pazar günü Olağan Genel Kurul ile tüzük değişikliğine gitti.

Yapılan değişiklik derin bir reform olarak adlandırılırken, federasyon kuruluşlardan oluşan ve işbirliği sistemi ile hareket eden CFCM, artık bölgesel camilerin tamamının katılacağı yeni bir sisteme dönüşüyor. Oy birliğiyle değişikliklerin onaylandığı genel kurulda, temsilcilik açısından daha geniş bir yelpazenin oluşması hedefleniyor.

Yapılan değişiklik ile menşei ülkelere bağlı camilerin federasyonlarının ağırlığını sonlandırılarak, her mensup caminin eşit ağırlıkta olması sağlanacak. Son yıllarda kurum içi anlaşmazlıklara sebep olan bu sistemin, artık daha “demokratik” olduğu ifade ediliyor. Mevcut sistemde temsil edilen 1100 cami varken, yeni reform ile ile 2500 cami temsil edilebilecek.

Devlet FORIF’i Muhatap Alacağını Açıklamıştı

Şubat ayının sonunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, CFCM ‘in artık Devlet ve Müslümanlar arasında diyalog kurumu olarak kabul edilmediğini açıklamıştı. Devletin Müslümanlarla ilgili meselelerde muhatabının, valilerin yetkilendirilmesiyle oluşan Fransa İslam’ı Forumu (FORIF) olacağını duyurmuştu. Bu açıklamaya rağmen çalışmalarını sürdüren CFCM’de yeni bir döneme başlamış oldu.(fk)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş