Gündem

Fransa’da Başbakan Oylama Olmayacak Dedi, Ülke Karıştı!

Fransa'da hükümet tartışmalı emeklilik reformunun oylanmadan geçirilmesi için anayasal yetkisini kullandı. Bu kararın ardından reform karşıtları başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte sokağa çıktı.
17 Mart 2023
Fransa'nın başkenti Paris'te emeklilik yaşını kademeli olarak 64'e çıkarmayı hedefleyen emeklilik reformu karşıtları protesto düzenledi. @aa

Fransa’da Ulusal Meclis’te Başbakan Elisabeth Borne hükümetinin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı hedefleyen reforma ilişkin yasa tasarısını oylamadan geçirme kararı almasının akabinde, Paris başta olmak üzere ülkenin Lyon, Lille gibi farklı kentlerinde reform karşıtları gösteri düzenlendi.

Paris’te Ulusal Meclis’e yakın Concorde Meydanı’nda devam eden gösteride polis ve göstericiler arasında gergin anlar yaşadı.
Bazı göstericiler polise taş ve havai fişek gibi cisimler atarken polis göstericilere karşı biber gazı ve tazyikli su ile karşılık verdi.
Polis, göstericileri meydandan tahliye etmeye çalışıyor. Göstericiler, meydanda barikatları ateşe verdi. Ara sokaklara kaçan göstericiler gece boyunca polisle çatıştı. Çıkan olaylar sonrası 258’i Paris’te olmak üzere toplam 310 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

23 Mart’da Büyük Greve Gidecekler

Bu arada, ülkenin farklı işçi sendikaları, emeklilik reformuna karşı bu hafta sonu ve 23 Mart’ta gösteriler düzenlemeye çağırdı.
Sendikalar, 23 Mart’ta ayrıca greve gitme çağrısında bulundu.

Anayasa’nın 49. maddesinin 3. fıkrası, yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclis’ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi sunmasına olanak sağlıyor. Gensoru önergesi, Meclis’teki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor. Önerge, Meclis’te çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı, Meclis’te oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senato’nun önüne geliyor.(fk)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş