Gündem

Fransız Üniversitelerindeki Müslüman Öğrenciler İslamofobi Mağduru

Fransa'daki üniversitelerde okuyan Müslüman öğrencilerin yüzde 37'sinin ırkçılık ve İslamofobi mağduru olduğu tespit edildi.
20 Mart 2023

Fransa’nın başkenti Paris’te “15 Mart İslamofobi ile Mücadele Günü” nedeniyle Fransa’da Müslüman Öğrenciler (EMF) derneği tarafından “Yükseköğretimde İslamofobi” başlığı altında konferans düzenlendi. “Yükseköğretimde İslamofobi” konusunu ele alan konferansa, İslamofobi Platformu kurucusu Rafik Chekkat, eski EMF Başkanı Hania Chalal ve gazeteci Feiza Ben Mohamed konuşmacı olarak katıldı.

EMF’nin halkla ilişkiler sorumlusu Soundouce Khemies, konferansta yaptığı konuşmada, derneklerinin Fransız üniversitelerinde ayrımcılık ve Müslüman karşıtlığına (İslamofobi) ilişkin 2022’de yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

Khemies, anketin, üniversite öğrencilerinin yüzde 37’sinin ırkçılık veya Müslümanlara yönelik ayrımcılık mağduru olduğunu ortaya koyduğunu ve söz konusu mağdurların yüzde 71’ini kadınların oluşturduğunu söyledi.

Mağdurların Yüzde 62’isi Tepkisiz

Mağdurların yüzde 62’sinin maruz kaldıkları ayrımcılık karşısında tepkisiz kaldığını kaydeden Khemies, yükseköğrenimde ayrımcılık uygulayanların ekseriyetini öğretmenlerin oluşturduğunu belirtti.

Fransa’da 2003 yılında “ikinci başörtü olayı” olarak bilinen olayda iki kız öğrencinin başörtüsü nedeniyle okuldan atıldığını hatırlatarak Chekkat, Fransa’da Müslüman karşıtlığıyla mücadele için bugüne kadar çok şeyin yapıldığını ve bu mücadelede katedilecek yolun daha çok olduğuna işaret etti.

Chekkat, Avrupa’daki “en büyük azınlığı” Müslümanların oluşturduğunu, Fransa’da milyonlarca Müslüman’ın yaşadığını söyledi.

Chalal da Fransa’daki Müslümanların, Müslüman karşıtlığını içselleştirdiğini ve bunun karşısında şoke olduğunu belirtti.

Fransa’da kimlik ve pasaport fotoğraflarındaki başörtüsü yasağını hatırlatan Chalal, Avrupa’daki Müslüman toplumların birbiriyle iletişime geçmesinin önemine işaret etti.

Mohamed de Fransa’daki Müslümanların yüzde 96’sının, Fransa basınında İslam’a karşı tutumu “haksız” bulduğunu kaydetti.

Müslümanların hukuki haklarının bilincinde olması ve bu haklara sahip çıkmasının önemine vurgu yapan Mohamed, Müslüman karşıtlığıyla mücadele eden derneklerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş