Toplum

Almanya’da Kiralar Bel Büküyor: 1.5 Milyon Hane, Gelirinin Yarısını Kiraya Harcıyor

Almanya Federal İstatistik Kurumu, ülkedeki 3.1 milyon hanenin gelirlerinin en az yüzde 40'ını kiraya harcadığını tespit etti.
01 Nisan 2023
@shutterstock

Almanya Federal İstatistik Ofisi Destatis, Almanya’da hanelerin giderek daha fazla ev kirası ödediğini ve gelirlerinin önemli bir bölümünü sadece kiraya ayırmak zorunda kaldığını tespit etti.
Kira istatistiklerini açıklayan Destatis, 1.5 milyon hanenin gelirlerinin yarısından fazlasını sadece kiralara verdiğini tespit etti. Bu ücretlere evlerdeki kalorifer ve yan masraflar dahil edilince konut için ayrılan gelirin payı da daha da yükseliyor.

İstatistike göre Almanya’da kalorifer ve diğer yan masraflar hariç konut kiraları metre kare basına ortalama olarak 8.7 Euro seviyelerinde bulunuyor. Ancak bu miktar Berlin, Frankfurt ve özellikle Münih gibi büyük kentlerde çok daha yüksek miktarlarda bulunuyor.

Tek başına yaşayanların kira yükü ise daha fazla bulunuyor. Yalnız başına yaşayanlar ülke genelinde ortalama olarak gelirlerinin yaklaşık üçte birini düz kiraya harcıyorlar.

Ülkenin her tarafında yeni kiralanan konutların kuraları ise daha da yüksek seviyelerde geziniyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş