Toplum

Almanya, Evlerde Yenilenebilir Enerjiye Geçiyor: Gazla Çalışan Isıtıcılar Yasaklanacak

Almanya'da Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, sera gazı emisyonunu en aza indirgemek için 2024 yılından itibaren gazla çalışan ısıtıcılar yasaklanacak.
19 Nisan 2023
@shutterstock

Almanya’da Bakanlar Kurulunun sera gazını azaltmak için Bina Enerjisi Yasası’nda yapılan ikinci değişikliğe onay verdi. 2045’e kadar iklim nötr olmayı hedefleyen Alman koalisyon hükümeti, martta yeni kurulan ısıtma sistemlerinin 2024 yılından itibaren hem yeni hem de eski binalarda yüzde 65 oranında yenilenebilir enerjiyle çalışması gerektiği konusunda anlaşmaya varmıştı.

ALMANLARIN YÜZDE 78’İ YASAYA KARŞI ÇIKIYOR

Tasarıya göre, konutlarda fosil yakıtla çalışan ısıtma sistemlerine alternatif olarak yenilenebilir elektrikle çalışan ısı pompaları, bölgesel ısıtma, elektrikli ısıtma veya güneş enerjisi sistemleri kullanılabilecek. Söz konusu değişikliğin 2028’e kadar yılda yaklaşık 9,16 milyar Euroya mal olması bekleniyor. NTV ve RTL yayın kuruluşları tarafından yayınlanan ankete göre, Almanların yaklaşık yüzde 78’i planlanan yasaya karşı çıkıyor. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 62’si yenilenebilir enerjiye geçişin ardından ısınma faturalarının artacağını düşünüyor.

ISINMA FATURALARININ ARTACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Değişiklikle, 80 yaşın üzerinde olan ve zor koşullarda yaşayan ev sahipleri için bazı muafiyetlerin getirilmesi planlanırken, yeni kuralları ihlal edenler 5 bin Euro para cezası ödeyecek. Bina Enerjisi Yasası’ndaki değişikliğin yürürlüğe girmesi için Federal Eyalet Temsilciler Meclisinin (Bundesrat) onayı gerekiyor. Almanya’nın yıllık gaz tüketiminin yüzde 40’ından fazlası ısınma amaçlı kullanılıyor. 41 milyon hanenin neredeyse yarısı doğal gazla ısınırken, yüzde 25’i kalorifer yakıtı kullanıyor. Alman hükümeti, söz konusu değişikliklerin hayata geçirilmesi için İklim ve Dönüşüm Fonu’ndan ev sahiplerine destek verecek.

IHÜKÜMET ISINMADA DOĞALGAZA SON VERMEYİ HEDEFLİYOR

Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yeni kurulacak ısıtma sistemlerinin Alman hükümetine ne kadara mal olacağına dair bir rakam vermekten kaçınarak, “Finansman güvence altına alındı.” ifadesini kullandı. Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında Rus doğal gazına erişemeyen Almanya, ısınmada doğal gaz kullanımına son vermeyi hedefliyor. Savaş öncesi Almanya, ihtiyacı olan doğal gazın yarısından fazlasını, ham petrolün yüzde 34’ünü ve taş kömürün yüzde 50’sinden fazlasını Rusya’dan ithal ediyordu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş