Toplum

Almanya’da Çalışanlara 1 Nisan’dan İtibaren Vergi İndirimi Yapılacak

Almanya’da yeni vergilendirmeye göre çalışanlardan daha az vergi kesilecek. Vergi kesintileri işverenler tarafından çalışanların maaşlarına yansıtılacak.
24 Nisan 2023

Almanya’da Yeni vergi yasasına göre, çalışanlar için uygulanan vergi muafiyet sınırı yükseltildi. Böylece çalışanlardan daha az vergi kesilecek. 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, vergi indirimi çalışanların aylık maaşlarına doğrudan yansıyacak.

Çalışanlar için vergi muafiyeti sınırı 1.200 Euro’dan 1.230 Euro’ya çıkarıldı. Bu durum maaşlarda 30 Euro’luk bir artış olarak yansıyacak.

Ortalama aylık 30 Euro’yu bulacak olan vergi indiriminden en çok yalnız başına çocuk büyüten anne veya babalar faydalanacak. Bu kişilerden de yüksek maaş alanlar daha az vergi ödeyecekler. Örneğin ayda brüt 7.500 Euro kazanan ve yalnız başına çocuk yetiştirenler yılda 1.323 Euro daha fazla net maaş alacak.

Aynı şekilde yalnız yaşayanlar da vergi muafiyetinden daha fazla yararlanacak. Ayda brüt 3.500 Euro kazanan ve yalnız yaşayan kişiler yılda 97 Euro daha net maaş alacaklar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş