Gündem

Almanya’da Kamu Çalışanlarına 3 Bin Euro Ödenecek

Almanya'da kamu çalışanlarının maaşları konusunda sendikalarla anlaşmaya varıldı. Hükümet kamu çalışanlarına tek seferlik olmak üzere 3 bin Euro ödemeyi kabul etti.
24 Nisan 2023
İspanya'da Asgari Ücret 1080 Eurodan 1134 Euroya Çıkarıldı @shutterstock

Almanya’da kamu çalışanı ücret artışlarına ilişkin, kitlesel uyarı grevlerinin eşlik ettiği müzakerelerin dördüncü turunda anlaşma sağlandı. Tek seferlik olmak üzere kamu çalışanlarına kademeli olarak 3 bin euro ödenmesi ve ücretlerin yüzde 5,5 artırılması konusunda uzlaşmaya varıldı. Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ve Memurlar Birliği (dbb) tarafından yapılan açıklamada, kamu sektöründe işverenler ve sendikalı çalışanların ücret artışlarına ilişkin 3 gün süren üçüncü tur müzakerelerinin başarısız olduğu belirtildi.

2.5 MİLYON KAMU ÇALIŞANI YARARLANACAK

Yapılan açıklamada, dördüncü turda federal hükümet ile tek seferlik olmak üzere Almanya’da kamu çalışanı maaşları kademeli olarak 3 bin euro ödenmesi ve ücretlerin yüzde 5,5 artırılması konusunda uzlaşmaya varıldığı bildirildi. 3 bin euronun ilk kısmı 1.240 euro olarak Haziran’da, kalanı ise Şubat 2024’e kadar aylık 220 euro olarak ödenecek. Ayrıca, maaşlara Mart 2024 tarihinden itibaren ilk adım olarak 200 euroluk zam yapılacak. İkinci adım olarak maaşlara yüzde 5,5 zam yapılacak ve ayda en az 340 euro zam garanti edilecek. Anlaşmanın süresi 2024’ün sonunda bitecek.

ALMANYA’DA KAMU ÇALIŞANı ÜCRETLERİ YÜZDE 5,5 ARTIRILDI

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Sendikaların taleplerini, zorlayıcı haldeki bütçeye göre, sorumluluk alabileceğimiz ölçüde karşılamaya çalıştık.” ifadesini kullandı. Ver.di Başkanı Frank Werneke de uzlaşma kararının “ağrı eşiğine yaklaştığını” belirterek, gelecek yıl düzenli maaş artışlarının federal hükümet ve belediye çalışanlarının büyük çoğunluğu için yüzde 11’in üzerinde bir artış anlamına geleceğini vurguladı. Ver.di, Almanya’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonun etkilerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 veya en az 500 euro ücret artış talep ediyordu.

SON 31 YILIN EN BÜYÜK GREVİ YAPILMIŞTI

Ver.di sendikası, kamu çalışanlarının taleplerinin karşılanması için son aylarda grevler düzenlemişti. En son 27 Mart’ta Ver.di ile Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (EVG) çağrısının ardından Almanya’da son 31 yılın en büyük 24 saatlik ulaşım grevi yapılarak uçak, tren ve otobüs seferlerinin büyük bölümü durma noktasına gelmişti. Söz konusu anlaşma, müzakerelerin üçüncü turunda da anlaşma sağlanamamasının ardından tarafların tahkime gitmesi ve arabulucuların ücret artışlarına ilişkin çözüm aramaya başlamasıyla geldi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş