Gündem

Almanya’nın Ekonomisi Yılın İlk Çeyreğinde Büyüdü

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ekonomiye yönelik Nisan ayı raporu yayımlandı. Raporda, ülke ekonomisinin ilk çeyrekte büyüdüğünü söyledi.
24 Nisan 2023

Almanya Merkez Bankası ekonomiye yönelik nisan ayı raporu yayımlandı. Ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde büyüdüğünü belirterek, önceki daralma tahminini revize etti. Raporda, sanayi üretimindeki toparlanmayla birlikte Alman ekonomisinin ilk çeyrekte büyümesinin muhtemel olduğu belirtilerek, “Alman ekonomisi, 2023’ün ilk çeyreğinde bir ay önceki beklentiden daha iyi performans gösterdi.” denildi. Böylece Alman ekonomisi, “üst üste iki çeyrek GSYH’de küçülme yaşanması” olarak ifade edilen teknik resesyona girmemiş olacak.

İŞSİZLİK GELECEK AY DÜŞEBİLİR

Bundesbank raporunda, ülkede işsizliğin gelecek ay biraz düşmesinin muhtemel olduğu, yüksek istihdamın da özel tüketimi desteklemeye devam edeceği kaydedildi. Bundesbank, yılın başında sürekli yüksek enflasyonun özel tüketim ve hizmet sağlayıcılar üzerinde baskı oluşturduğunu vurguladı. Öte yandan, Almanya’nın önde gelen ekonomi enstitüleri, enflasyonun kademeli olarak düşmesi nedeniyle ülkede artık bir resesyon beklemiyor. Enstitüler, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyümesini öngörüyor.

EN BÜYÜK ETKEN ENERJİ FİYATLARININ DÜŞMESİ

Alman hükümeti de ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde enerji fiyatlarındaki düşüşle resesyondan kıl payı kurtulması ve ılımlı bir büyüme ve işsizlikte düşüş bekliyor. Alman hükümeti, ekonomide bu yıl yüzde 0,2 büyüme olacağını tahmin ediyor. Alman ekonomisi, 2022’nin son çeyreğinde, enerji krizi ve rekor enflasyonun etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 küçülmüştü. Ülke ekonomisi, Kovid-19 salgını sürecinde ortaya çıkan dar boğazlar hafiflese de faizlerin yükselmesi, ekonomiye güvenin azalması ve alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ortamında tüketicilerin satın alma gücünün düşmesi sonucu talepte yaşanan durgunluktan olumsuz etkileniyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş