Gündem

Avrupa’da Bazı Şirketler Ekonomik Durgunluk Nedeniyle Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor

Avrupa'da şirketler, yüksek enflasyon ve faiz artışlarından kaynaklanan ekonomik durgunluk endişeleri nedeniyle maliyet düşürmek için binlerce kişiyi işten çıkarmaya devam ediyor.
03 Mayıs 2023
@shutterstock

Avrupa’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve faiz artışlarından kaynaklanan resesyon endişeleri şirketleri yeniden yapılanmaya zorlarken, maliyetlerini düşürmek isteyen bazı şirketler işten çıkarma yoluna başvuruyor. Enflasyon ve faizlerin yükselmesinin ardından resesyon endişeleriyle işten çıkarmalar küresel bir sorun haline geliyor. Büyük teknoloji şirketleri başta olmak üzere, yeniden yapılanma planı kapsamında diğer sektörden firmalarda da maliyetleri düşürmek amacıyla işten çıkarma trendi devam ediyor.

FİRMALAR MALİYET DÜŞÜRMEK İSTİYOR

Teknoloji, finans, gayrimenkul, medya, telekom, otomotiv ve kimya sektöründen firmalar, yaptıkları açıklamalarla işten çıkarılacak kişi sayısını ve bu yönde belirledikleri politikaları açıklıyor. Kovid-19 süreciyle küresel ekonomide başlayan gerileme henüz etkisini yitirmemişken, enflasyon endişeleri, faizlerin yükselmesi, artan enerji fiyatları ve jeopolitik sorunlar firmaların üretimini etkilerken piyasalarda dalgalanmalara sebep oluyor.

Salgın sürecinde e-ticaret harcamalarında yükseliş yaşanırken, özellikle teknoloji firmaları iş alımlarını artırmıştı. Ancak salgının ardından yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla karşı karşıya kalan teknoloji firmaları, tüketicilerin de harcama kabiliyetlerinin düşmesiyle zorlu süreçlerden geçiyor.

FLİNK 8 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDI

Merkezi İsveç’te bulunan müzik veri akışı ve podcast servisi Spotify, bu yılın başında daha fazla verimlilik sağlamak, maliyetleri yönetmek ve karar vermeyi hızlandırmak amacıyla şirketin organizasyonunda yeniden yapılanmaya karar vermişti. Şirket bu kapsamda, çalışanlarının yüzde 6’sını işten çıkaracağını duyurmuştu.

Almanya merkezli yazılım şirketi SAP, bu yıl küresel çalışan sayısını yüzde 2,5 azaltacak yeniden yapılandırma programı başlatacağını bildirdi. Berlin merkezli hızlı teslimat firması Flink, 24 Nisan’da 8 bin çalışanını işten çıkararak, iş gücü oranını yüzde 40 azalttığını duyurmuştu. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) “Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm: Eğilimler 2023” başlıklı raporuna göre, küresel ekonomik yavaşlama çalışanları, iş güvencesi ve sosyal güvenlik içermeyen düşük kaliteli ve düşük ücretli işleri kabul etmeye zorlayacak, Kovid-19 krizinin ağırlaştırdığı eşitsizlikler de plana çıkacak.

KÜRESEL İŞSİZ SAYISININ 208 MİLYONA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Avrupa ve Orta Asya, Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik etkilerinden ağır zarar görürken, 2023 yılında istihdamın azalacağı tahmin ediliyor. Çalışma çağındaki nüfusun sınırlı artış nedeniyle işsizlik oranlarının çok az artması bekleniyor. Raporda görüşlerine yer verilen ILO Araştırma Direktörü Richard Samans, “Küresel istihdam büyümesinin yavaşlaması, Kovid-19 krizinde uğranılan kayıpların 2025’ten önce telafi edilmesini beklememeliyiz anlamına geliyor.

Üretkenlik büyümesindeki yavaşlama ise önemli bir sorun. Üretkenlik, satın alma gücü, ekolojik sürdürülebilirlik ve insan esenliği alanlarında karşılaştığımız birbiriyle ilişkili krizleri çözümlemede vazgeçilmez önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

2023’teki küresel istihdam büyümesinin, 2022’deki düzeyin yarısından azına karşılık gelen yüzde 1’de kalacağı tahmin ediliyor. Küresel işsizliğin ise 2023’te yaklaşık 3 milyon işsizin eklenmesiyle, 208 milyon kişiye (yüzde 5,8’e) yükselmesi bekleniyor. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş