Gündem

Fransa ve İtalya Arasında Düzensiz Göçmen Krizi

Fransa İçişleri Gerald Darmanin'in, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin göçmen sorununu halletme kapasitesine sahip olmadığını söylemesi iki ülke arasında krize neden oldu.
05 Mayıs 2023
@aa

Fransa İçişleri Gerald Darmanin, Fransız radyosu RMC’de yaptığı açıklamada, Tunus’taki siyasi krizlerden de kaynaklı olarak Akdeniz üzerinden İtalya’ya rekor sayıda düzensiz göçmenin geçtiğini belirtmişti. “Bayan Le Pen’in arkadaşları tarafından seçilen aşırı sağcı Bayan Meloni ve hükümeti, halletmesi için seçildiği göçmen sorununu çözebilecek kapasitede değil.” ifadesini kullanan Darmanin, ülkesinin güneyinde özellikle reşit olmayanların da yer aldığı göçmen akınının başladığını söylemişti.

AKDENİZ’DEKİ DÜZENSİZ GÖÇMEN SORUNU

Darmanin’in dünkü sözlerinin hemen ardından Paris’e yapacağı ziyareti iptal eden İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Paris’ten gelen son açıklamaları Rainews24 kanalına değerlendirdi. Tajani, “Fransız hükümetinin sözcüsünün söylediği sözler, ciddi bir hata yapıldığını, İtalyan hükümetini gücendirdiğini anlayan birine ait.” dedi.

Aşırı sağcı bir hükümet olmadıklarını kaydeden Tajani, “Belirli tonlardan kaçınılabilinir. Umarım bunlar sadece seçim kampanyasındaki bir bakanın sözleridir. Bizim Fransa ile ilişkileri bozmak gibi bir niyetimiz yok.” ifadelerini kullandı. İtalya-Fransa ilişkileri, daha önce de düzensiz göç konusunda özellikle de göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşu gemilerine İtalya’nın limanlarını açmaması sebebiyle gerilmişti.

“İTALYA EKONOMİK ORTAĞIMIZ”

Fransız CNews kanalına konuk olan Fransa Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in İtalya ile ülkesi arasında krize sebep olan sözlerinden “siyasi çıkarımda bulunmak istemediğini” ifade etti. Veran’a, Darmanin’in dün İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin göçmen sorununu halletme kapasitesine sahip olmadığına ilişkin sözleri soruldu.

Veran, “Avrupa’nın birliğinden bahsetmeyi tercih ederim.” diyerek, İtalya’nın ülkesinin ikinci ekonomik ortağı olduğunu dile getirdi. Fransa’nın İtalya’yla kardeşlik ilişkisinin olduğunu söyleyen Veran, Darmanin’in Meloni hakkında sarf ettiği sözlerinden “siyasi çıkarımda bulunmak istemediğini” belirtti. Veran, Fransa Dışişleri Bakanlığının İtalya ile ülkesi arasındaki dostluğu hatırlattığını ve İtalyanlarla çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

Darmanin’in İtalya’yı dışlamak gibi bir niyetinin olmadığının altını çizen Veran, “İtalyanlar siyasete bayılıyor ancak yaptıkları seçimleri üstleniyorlar. İtalyanlar seçimlerini üstlenmelerine izin vermemizi istiyorlar ve bu iyi çünkü başka bir şey yapmaya niyetimiz yok.” ifadelerini kullandı. Veran, İtalyanlarla göç konusunda halihazırda çalıştıklarını anlattı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş