Toplum

AB Genelinde Ölüm Oranları Düşerken Almanya’daki Oran Ortalamanın Üzerinde

Kovid-19'un bir halk sağlığı acil durumu olarak sona ermesinin ardından Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalamanın üzerindeki ölüm sayıları da çok düşük seviyedeki seyrini sürdürürken Almanya AB ortalamasının üzerinde kaldı.
17 Mayıs 2023
@Shutterstock

AB’nin istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, Mart 2023’te AB genelinde ölüm sayısı bir önceki aya göre ortalamanın yüzde 0,3 üzerinde kaydedildi. Bu ayda 16 AB ülkesinde hiç “fazladan ölüm” kayıtlara geçmedi. Ortalamanın üzerinde ölüm görülen AB üyeleri ise Hollanda, Yunanistan, İrlanda, Avusturya, Güney Kıbrıs Rum yönetimi, İspanya, Malta, Portekiz, Almanya ve Danimarka oldu.

KOVİD-19’DAN SONRA ÖLÜM ORANLARI DÜŞTÜ

Mart 2022’de ortalamanın üzerindeki ölüm oranı yüzde 7 olmuş, yaklaşık 33 bin “fazladan ölüm” kayıtlara geçmişti. Şubat 2023’te ise Kovid-19 salgını öncesi dönem sayılan Şubat 2020’den beri ilk kez AB’de ortalamanın üzerinde ölüm bulunmadığı açıklanmıştı.

Ortalamanın üzerindeki ölüm sayılarının en yüksek olduğu dönemler yüzde 25 ile Nisan 2020, yüzde 40 ile Kasım 2020, yüzde 21 ile Nisan 2021 ve yüzde 27 ile Kasım 2021 olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 5 Mayıs 2023’te Kovid-19’un uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini duyurdu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş