Toplum

Almanya’da Aşevlerinden Yardım Alanların Sayısı 2 Kat Arttı!

Almanya'da artan gıda fiyatları nedeniyle Aşevleri Birliğinde (Tafel Deutschland) ihtiyaç sahiplerine gıda dağıtımında "olağanüstü hal" yaşandığı bildirildi.
05 Temmuz 2023
@shutterstock

Almanya’da Redaktionz Netzwerk Deutschland adlı haber portalına konuşan Aşevleri Birliği Tafel’in Schleswig-Holstein ve Hamburg eyalet sorumlusu Frank Hildebrandt, yardım alanların sayısının bazı yerlerde neredeyse iki katına çıktığını ve gıda bağışlarının yüzde 50 düştüğünü belirtti.

Toplum | 13 Ocak 2023 Hasene Mobil Aşevi Binlerce Evsiz ve Mülteciye Sıcak Çorba Veriyor 13 Ocak 2023

Aşevlerinde yoğunluk arttı

Hildebrandt, artan gıda fiyatları karşısında ihtiyaç sahiplerine gıda dağıtımında adeta olağanüstü hal yaşandığını kaydetti. Tafel sözcüsü Anna Verres ise yoğunluk nedeniyle gönüllü çalışanların hem zihinsel hem de fiziksel sınırlarını zorladıklarını ifade etti.

“Pek çok insanın yemek alamıyor”

Alman Sosyal Yardım Derneği (Sozialverband Deutschland) Başkanı Michaela Engelmeier, yüksek enflasyon oranı ve fiyat artışı dönemlerinde pek çok insanın artık yemek almaya bile gücünün yetmediğini, bunun sadece sosyal yardım alan kişiler için değil, milyonlarca düşük gelirli ve emekli için de geçerli olduğunu söyledi.

“Geçim düzeyini güvenceye almak devletin görevi”

Engelmeier, “Almanya genelindeki Tafel’in çalışmaları hepimizin saygı ve takdirini hak ediyor ancak geçim düzeyini güvence altına alma sorumluluğu Tafel’e değil devlete aittir.” dedi. Tafel şubelerinin üçte biri geçen yıl ihtiyaç sahiplerine dağıtacak gıda bulunamadığı için yardımları durdurmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş