Toplum

Almanya’da İflas Eden Şirket Sayısı Yüzde 48 Arttı

Almanya'da Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH), ülkede iflas eden şirket sayısının haziranda son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.
06 Temmuz 2023
@aa

Almanya’da Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH), ülkede haziran ayına ilişkin şirket iflas trendleri raporunu açıkladı. Rapora göre, Almanya’da şirketlerin ve ortaklıkların iflas başvuruları geçen ay bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48 artarak 1.050’ye yükseldi. Böylece iflaslar, Haziran 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. İflaslardaki artış, mayıs ayına göre de yüzde 16 oldu.

64 bin çalışan iflaslardan etkilendi

IWH’nin analizi, haziran ayında iflas ettiği bildirilen şirketlerin en büyük yüzde 10’unun toplamda 15 bin 400 kişiyi istihdam ettiğini gösterdi. Söz konusu veri, Ağustos 2020’den bu yana en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Yılın ocak-haziran döneminde ise söz konusu büyük şirketlerde toplam 64 bin çalışan iflaslardan etkilendi. Bu da 2016-2019 yılları ortalamasının üçte birinden daha fazla oldu.

İflas eden şirket sayısı rekor kırdı

IWH Yapısal Değişim ve Verimlilik Bölümü Başkanı Steffen Müller, konuya ilişkin değerlendirmesinde, haziranda iflas sayısının, 2016-2019 yılları arasındaki haziran ayı ortalama değerinin yüzde 11 üzerinde olduğunu belirterek, “IWH iflas trendleri raporuna kaydedilen şirketlerin ve ortaklıkların iflas başvurularının sayısı en son Haziran 2016’da daha yüksekti. Haziranda yüksek iflas sayısı, son on iki ayın trend artışını sürdürüyor, ancak bu kısmen haziranda daha fazla iş günü sayısıyla da açıklanabilir.” ifadesini kullandı.

yüksek enflasyon Alman ekonomisini olumsuz etkiledi

Müller, öncü göstergelerin Avrupa’nın en büyük ekonomisinde, iflas sayısında önümüzdeki aylarda yeniden hafif bir düşüşe işaret ettiğini kaydetti. Kovid-19 krizi, birçok sektör için önemli iş kayıplarına neden olduktan sonra enerji krizi, malzeme eksikliği ve yüksek enflasyon aylardır Alman ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Sendikalar daha fazla ücret artışı talep ediyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası sıkılaştırması da Alman şirketlerinin finansman maliyetlerini artırıyor. Bu arada, Alman sendikalar da alışılmışın dışında yüksek enflasyon karşısında çalışanlar için enflasyon üzerinde ücret artışları talep etmeye devam ediyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş