Toplum

Almanya’da Her 5 Çocuktan 1’i Yoksulluk İçinde Yaşıyor

Almanya Çocuk Yardım Kurumunun (Kinderhilfswerk) hazırladığı rapora göre ülkede çocuk yoksulluğuna karşı yeterince mücadele edilmediği düşünülüyor.
07 Temmuz 2023
@shutterstock

Almanya Çocuk Yardım Kurumunun (Kinderhilfswerk) “2023 Çocuk Raporu”, Almanya Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanı Lisa Paus, kurumun başkanı Thomas Kürger ve genel müdürü Holger Hoffmann tarafından başkent Berlin’de tanıtıldı. Raporda, Almanya’da her 5 çocuktan birinin yoksulluktan etkilendiğine işaret edildi.

Gündem | 14 Haziran 2023 Avrupa’da 100 Milyona Yakın Kişi Yoksulluk Riskiyle Karşı Karşıya 14 Haziran 2023

Rapor bünyesinde yapılan ankete katılan yetişkinlerin yüzde 72’si, Almanya’da yoksullukla mücadele edilip edilmediğine ilişkin soruya “oldukça az” veya “çok az” yanıtını verdi.

Çocuk yetiştiren anne babalar desteklenmiyor

Almanya’da çocuk yoksulluğunun sebepleri arasında ülkedeki gelirlerin yeterli düzeyde olmaması, tek başına çocuk yetiştiren anne veya babanın yeterince desteklenmemesi, yoksulluktan etkilenen çocukların iyi eğitim alması konusunda fırsatlara sahip olmaması ve siyasetçilerin bu konuyla yeterince ilgilenmemesi olarak gösterildi.

“endişe verici”

Raporda, yetişkinlerin yüzde 62’sinin, çocuk yoksulluğuyla mücadele için vergilerin yükseltilmesine onay verdiği kaydedildi. 5 yıl öncesine göre devletin ve toplumun yoksullukla “çok az” mücadele ettiğini söyleyen yetişkinlerin oranının yüzde 13 arttığına işaret edilen raporda, özellikle 4 kişiden birinin bu konuda çok az şey yapıldığını ifade ettiği aktarıldı ve bunun endişe verici olduğu vurgulandı.

Çocuk yoksulluğu yıllardır yüksek seviyede

Bakan Paus, raporun toplumun en önemli sorunlarından birine ışık tuttuğunu belirterek, “Çocuk yoksulluğuyla mücadele konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğuna hak veriyorum. Bizde (Almanya’da) çocuk yoksulluğu yıllardır yüksek seviyede. Her 5 çocuktan biri yoksulluk içinde yetişiyor.” dedi.

“yoksulluk toplumda ciddi sorunlara yol açıyor”

Yoksulluğun toplumda ciddi sorunlara yol açtığını vurgulayan Paus, bunun başlıca sebebi olarak ebeveynlerin yeteri kadar gelire sahip olmamasını gösterdi. Paus, bunun için istihdam piyasasının geliştirilmesi ve çocuk yoksulluğuyla mücadele kapsamında “temel güvence yasasının” yürürlüğe girmesi gerektiğini anlattı. Söz konusu yasaya ilişkin müzakerelerin sürdüğünü aktaran Paus, ağustos sonunda yasa tasarısının hazır olacağını kaydetti.

Daha fazla mali kaynağa ihtiyaç var

Almanya Çocuk Yardım Kurumu Başkanı Thomas Kürger de 2023 raporunun siyasetçilerin ve toplumun çocuk yoksulluğuna karşı daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini gösterdiğini belirterek, bunun için yeterli mali kaynağa ve kapsamlı reformlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş