Toplum

Almanların Çoğu Kilise Vergisini Çağa Uygun Bulmuyor

Almanya'da halkın yaklaşık dörtte üçü kilise vergisinin artık çağa uygun olmadığını düşünüyor. Yüz binlerce kişi kilise üyeliğinden ayrıldı.
17 Temmuz 2023

Kamuoyu araştırma enstitüsü Yougov tarafından Alman Haber Ajansı adına yapılan anket sonucuna göre, katılımcıların yüzde 74’ü kilise vergisi toplanmasının artık çağa uygun olmadığı görüşünde. Ankete katılanların sadece yüzde 13’ü bu verginin uygun olduğunu ifade etti. Yüzde 13’lük bir kesim de bu konuda herhangi bir yorum yapmadı.

Kanada | 30 Haziran 2023 Kanada’daki Yatılı Kilise Okulunun Alanında 88 Kayıtsız Mezar Bulundu 30 Haziran 2023

Kilise vergi gelirleri düştü

Alman Piskoposlar Konferansına (DBK) göre Katolik Kilisesi, azalan üye sayısına rağmen geçen yıl 6,8 milyar Eurodan fazla kilise vergisi topladı. Almanya’daki Protestan Kilisesi (EKD) için bu rakam aynı yıl 6,2 milyar Euroydu.

İki büyük kilise tarafından 2019 yılında yayımlanan bir tahmine göre, vergi mükelleflerinin artan maaşları dolayısıyla kilise vergi gelirleri 2060 yılına kadar 25 milyara ulaşması gerekirken, üye kaybı nedeniyle 13 milyar Euro seviyesinde kalacak.

Binlerce kişi kilise üyeliğinden ayrıldı

Yougov anketinde kendilerini Hristiyan olarak tanımlayan kişilerin yüzde 43’ü kilise vergisini, yüzde 49’u da cinsel istismar skandallarını kiliseden ayrılmak için bir neden olarak gösterdi. Bu bağlamda, her iki büyük kilise de büyük üye kaybıyla mücadele ediyor. Geçen yıl 523 bin kişi Katolik Kilisesi’nden, yaklaşık 380 bin kişi de Protestan Kilisesi üyeliğinden ayrılmıştı. Anketin 2 bin kişiyle 4-6 Temmuz’da yapıldığı ifade edildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş